Sucre. - Committee Reconstruction. - L. No. 85 Of 23 December. 1949-Modifies Paragraphs To), B), C) Of The L. 30 Dec. 1948, Rising To Half A Million Bs. The Limit For Direct Investment Committee

Original Language Title: SUCRE.— COMITÉ RECONSTRUCCIÓN.— L. Nº 85 DE 23 DIC. 1949.— MODIFICA LOS INCISOS A), B) Y C) DE LA L. 30 DIC. 1948, ELEVANDO A MEDIO MILLÓN DE BS. EL LIMITE PARA INVERSIONES DIRECTAS DE DICHO COMITÉ

Subscribe to a Global-Regulation Premium Membership Today!

Key Benefits:

Subscribe Now for only USD$20 per month, or Get a Day Pass for only USD$4.99.

NO. 85

VICTOR PAZ ESTENSSORO

CONSTITUTIONAL PRESIDENT OF THE REPAsBLICA

FOR HOW much: The Honorable National Congress has sanctioned the following Law:

THE NATIONAL CONGRESS

D E C R E T A:

ArtA-culo 1A ° †" ConvalA-dase the operation of purchase-sale of land held by the H. Municipality of Cochabamba, by means of writings of 19 and 29 October and 7 November 1959, on the surfaces of 21,700, 7,013.33 and 50,000 square meters, from its previous owners Alfonso Moscoso Z., Jaime Urquidi del Solar and Alberto Aranibar Urquidi, destined for their transfer in favor of municipal officials and workers from other labor sectors.

ArtA-culo 2A ° †" Encomiednase a la H. AlcaldA-a Municipal de Cochabamba establish the form and conditions of payment of the land transferred to the beneficiaries.

Communal-be to the Executive Branch for the constitutional purposes.

Session of the H. National Congress.

La Paz, 18 de December 1960.

(Fdo). Rubén Julio C., President of the National Senate. †"E. Ayala Mercado, President of the H. CA of Diputados.â €" F. Ayala Requena, Senator Secretario.â € " Ciro Humboldt, Senator Secretary.-â€" Gmo. MuA ± oz de la B., Deputy Secretario.†" Armando Mollinedo, Deputy Secretary.

FOR TANTO: He promulgated it so that it has and will comply as Law of the Republic.

Palace of Government in the city of La Paz, to the thirty days of the month of December of a thousand nine hundred and sixty years.

(Fdo) .†"V. PAZ ESTENSSORO.â€" Cnl. E. Rivas Ugalde, Minister of Government, Justice and Immigration.