2005/157/EC: Council Decision of 17 February 2005 appointing two German members and two German alternate members of the Committee of the Regions


Published: 2005-02-17

Subscribe to a Global-Regulation Premium Membership Today!

Key Benefits:

Subscribe Now for only USD$20 per month, or Get a Day Pass for only USD$4.99.

25.2.2005   

EN

Official Journal of the European Union

L 52/37


COUNCIL DECISION

of 17 February 2005

appointing two German members and two German alternate members of the Committee of the Regions

(2005/157/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 263 thereof,

Having regard to the proposal from the German Government,

Whereas:

(1)

On 22 January 2002 the Council adopted Decision 2002/60/EC (1) appointing the members and alternate members of the Committee of the Regions.

(2)

Two seats as members of the Committee of the Regions have become vacant following the expiry of the mandates of Ms Barbara RICHSTEIN and Mr Manfred LENZ, notified to the Council on 12 January 2005, one seat as an alternate member of the Committee of the Regions has become vacant following the expiry of the mandate of Mr Wolfgang KLEIN, notified to the Council on 7 December 2004, and one seat as an alternate member of the Committee of the Regions has become vacant following the resignation of Mr Hans-Georg KLUGE, notified to the Council on 21 December 2004,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

The following are hereby appointed to the Committee of the Regions

(a)

as members:

 

Mr Gerd HARMS

Bevollmächtigter des Landes Brandenburg für Bundes- und Europaangelegenheiten,

Staatssekretär in der Staatskanzlei

in place of Ms Barbara RICHSTEIN

 

Ms Barbara RICHSTEIN

Abgeordnete des Landtages Brandenburg

in place of Mr Manfred LENZ

(b)

as alternate members:

 

Mr Markus KARP

Staatssekretär im Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kultur

in place of Mr Hans-Georg KLUGE

 

Mr Steffen REICHE

Mitglied des Landtages

in place of Mr Wolfgang KLEIN

for the remainder of their term of office, which runs until 25 January 2006.

Done at Brussels, 17 February 2005.

For the Council

The President

J.-C. JUNCKER


(1)  OJ L 24, 26.1.2002, p. 38.