2005/475/EC: Commission Decision of 15 June 2005 amending Annexes I and II to Decision 2002/308/EC establishing lists of approved zones and approved farms with regard to one or more of the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) and infectious


Published: 2005-06-15

Subscribe to a Global-Regulation Premium Membership Today!

Key Benefits:

Subscribe Now for only USD$20 per month, or Get a Day Pass for only USD$4.99.

8.7.2005   

EN

Official Journal of the European Union

L 176/30


COMMISSION DECISION

of 15 June 2005

amending Annexes I and II to Decision 2002/308/EC establishing lists of approved zones and approved farms with regard to one or more of the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) and infectious haematopoietic necrosis (IHN)

(notified under document number C(2005) 1766)

(Text with EEA relevance)

(2005/475/EC)

THE COMMISSION OF THE EUROPEAN COMMUNITIES,

Having regard to the Treaty establishing the European Community,

Having regard to Council Directive 91/67/EEC of 28 January 1991 concerning the animal health conditions governing the placing on the market of aquaculture animals and products (1), and in particular Articles 5 and 6 thereof,

Whereas:

(1)

Commission Decision 2002/308/EC (2) establishes the lists of approved zones and approved fish farms situated in non-approved zones with regard to certain fish diseases.

(2)

France, Germany, Italy and Spain have submitted the justifications for obtaining the status of approved zones, with regard to VHS and IHN, for certain zones in their territories. The documentation provided shows that those zones meet the requirements of Article 5 of Directive 91/67/EEC. They therefore qualify for the status of approved zones and should be added to the list of approved zones.

(3)

Denmark, France, Germany and Spain have submitted the justifications for obtaining the status of approved farms in non-approved zones, with regard to VHS and IHN, for certain farms in their territories. The documentation provided shows that those farms meet the requirements of Article 6 of Directive 91/67/EEC. They therefore qualify for the status of approved farm in a non-approved zone and should be added to the list of approved farms.

(4)

Germany and Italy have requested technical amendments to the list of approved farms situated in non-approved zones, mainly due to change of ownership.

(5)

Decision 2002/308/EC should therefore be amended accordingly.

(6)

The measures provided for in this Decision are in accordance with the opinion of the Standing Committee on the Food Chain and Animal Health,

HAS ADOPTED THIS DECISION:

Article 1

Decision 2002/308/EC is amended as follows:

1.

Annex I is replaced by the text in Annex I to this Decision;

2.

Annex II is replaced by the text in Annex II to this Decision.

Article 2

This Decision is addressed to the Member States.

Done at Brussels, 15 June 2005.

For the Commission

Markos KYPRIANOU

Member of the Commission


(1)  OJ L 46, 19.2.1991, p. 1. Directive as last amended by Regulation (EC) No 806/2003 (OJ L 122, 16.5.2003, p. 1).

(2)  OJ L 106, 23.4.2002, p. 28. Decision as last amended by Decision 2005/107/EC (OJ L 34, 8.2.2005, p. 21).


ANNEX I

‘ANNEX I

Zones approved with regard to the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) or infectious haematopoietic necrosis (IHN)

1.A.   ZONES (1) IN DENMARK APPROVED WITH REGARD TO VHS

Hansted Å

Hovmølle Å

Grenå

Treå

Alling Å

Kastbjerg

Villestrup Å

Korup Å

Sæby Å

Elling Å

Uggerby Å

Lindenborg Å

Øster Å

Hasseris Å

Binderup Å

VidkærÅ

Dybvad Å

Bjørnsholm Å

Trend Å

Lerkenfeld Å

Vester Å

Lønnerup med tilløb

Slette Å

Bredkær Bæk

Vandløb til Kilen

Resenkær Å

Klostermølle Å

Hvidbjerg Å

Knidals Å

Spang Å

Simested Å

Skals Å

Jordbro Å

Fåremølle Å

Flynder Å

Damhus Å

Karup Å

Gudenåen

Halkær Å

Storåen

Århus Å

Bygholm Å

Grejs Å

Ørum Å

1.B.   ZONES IN DENMARK APPROVED WITH REGARD TO IHN

Denmark (2).

2.   ZONES IN GERMANY APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

2.1.   Baden-Württemberg (3)

Isenburger Tal from the source to the water outlet of the farm Falkenstein.

Eyach and its tributaries from the sources to the first weir downstream situated near the town Haigerloch.

Andelsbach and its tributaries from the sources to the turbine near town Krauchenwies.

Lauchert and its tributaries from the sources to the obstacle of the turbine near town Sigmaringendorf.

Grosse Lauter and its tributaries from the sources to the obstacle of the waterfall near Lauterach.

Wolfegger Ach and its tributaries from the sources to the obstacle of the waterfall near Baienfurth.

The water catchment area of ENZ, consisting of Grosse Enz, Kleine Enz and Eyach from their sources to the impassable barrier in the centre of Neuenbürg.

Erms from the source to the impassable barrier 200 m downstream of the farm Strobel, Anlage Seeburg.

Obere Nagold from the source to the impassable barrier near Neumühle.

3.   ZONES IN SPAIN APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

3.1.   Region: Autonomous Community of Asturias

Continental zones

All water catchment areas of Asturias.

Coastal zones

The entire coast of Asturias.

3.2.   Region: Autonomous Community of Galicia

Continental zones

The water catchment areas of Galicia:

including the water catchment areas of the river Eo, the river Sil from its source in the province of Léon, the river Miño from its source to the barrier of Frieira, and the river Limia from its source to the barrier Das Conchas,

excluding the water catchment area of the river Tamega.

Coastal zones

The coastal area in Galicia from the mouth of the river Eo (Isla Pancha) to the the Punta Picos (mouth of the river Miño)

3.3.   Region: Autonomous Community of Aragon

Continental zones

The water catchment area of the river Ebro from its source to the dam of Mequinenza in the Community of Aragón.

River Isuela from its source to the barrier of Arguis.

River Flúmen from its source to the barrier of Santa María de Belsue.

River Guatizalema from its source to the barrier of Vadiello.

River Cinca from its source to barrier of Grado.

River Esera from its source to the barrier of Barasona.

River Noguera-Ribagorzana from its source to the barrier of Santa Ana.

River Matarraña from its source to the barrier of Aguas de Pena.

River Pena from its source to the barrier of Pena.

River Guadalaviar-Turia from its source to the barrier of the Generalísimo in the province of Valencia.

River Mijares from its source to the barrier of Arenós in the province of Castellón.

The other watercourses of the Community of Aragón are considered as a buffer zone.

3.4.   Region: Autonomous Community of Navarra

Continental zones

The water catchment area of the river Ebro from its source to the dam of Mequinenza in the Community of Aragón.

River Bidasoa from its source to its mouth.

River Leizarán from its source to the barrier of Leizarán (Muga).

The other watercourses of the Community of Navarra are considered as a buffer zone.

3.5.   Region: Autonomous Community of Castilla and León

Continental zones

The water catchment area of the river Ebro from its source to the dam of Mequinenza in the Community of Aragón.

River Duero from its source to the barrier of Aldeávila.

River Sil.

River Tiétar from its source to the barrier of Rosarito.

River Alberche from its source to the barrier of Burguillo.

The other watercourses of the Autonomous Community of Castilla and León are considered as a buffer zone.

3.6.   Region: Autonomous Community of Cantabria

Continental zones

The water catchment area of the river Ebro from its source to the dam of Mequinenza in the Community of Aragón.

The water catchment areas of the following rivers from their source to the sea:

River Deva,

River Nansa,

River Saja-Besaya,

River Pas-Pisueña,

River Asón,

River Agüera.

The water catchment areas of the rivers Gandarillas, Escudo, Miera y Campiazo are considered as a buffer zone.

Coastal zones

The entire coast of Cantabria from the mouth of the river Deva until the creek of Ontón.

3.7.   Region: Autonomous Community of La Rioja

Continental zones

The water catchment area of the River el Rio Ebro from its sources to dam of Mequinenza in the Commune of Aragón.

3.8.   Region: Autonomous Community of Castilla-La-Mancha

Continental zones

The water catchment area of the river Río Tajo from its sources to the dam of Estremera.

The water catchment area of the river Río Tajuña from its sources to the dam of La Tajera.

The water catchment area of the river Río Júcar from its sources to the dam of La Toba.

The water catchment area of the river Río Cabriel from its sources to the dam of Bujioso.

4.A.   ZONES IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

4.A.1.   Adour-Garonne

Catchment areas

The Charente basin.

The Seudre basin.

The basins of the coastal rivers in the Gironde estuary in the department of Charente-Maritime.

The catchment areas of the Nive and the Nivelles (Pyrenées-Atlantiques).

The Forges basin (Landes).

The catchment area of the Dronne (Dordogne), from the source to the Eglisottes dam at Monfourat.

The catchment area of the Beauronne (Dordogne), from the source to the Faye dam.

The catchment area of the Valouse (Dordogne), from the source to the Etang des Roches Noires dam.

The catchment area of the Paillasse (Gironde), from the source to the Grand Forge dam.

The catchment area of the Ciron (Lot-et-Garonne, Gironde), from the source to the Moulin de Castaing dam.

The catchment area of the Petite Leyre (Landes), from the source to the Pont de l’Espine dam at Argelouse.

The catchment area of the Pave (Landes), from the source to the Pave dam.

The catchment area of the Escource (Landes), from the source to the Moulin de Barbe dam.

The catchment area of the Geloux (Landes), from the source to the D38 dam at Saint Martin d’Oney.

The catchment area of the Estrigon (Landes), from the source to the Campet et Lamolère dam.

The catchment area of the Estampon (Landes), from the source to the Ancienne Minoterie dam at Roquefort.

The catchment area of the Gélise (Landes, Lot-et-Garonne), from the source to the dam downstream of the confluence of the Gélise and the Osse.

The catchment area of the Magescq (Landes), from the source to the mouth.

The catchment area of the Luys (Pyrénées-Atlantiques), from the source to the Moulin d’Oro dam.

The catchment area of the Neez (Pyrénées-Atlantiques), from the source to the Jurançon dam.

The catchment area of the Beez (Pyrénées-Atlantiques), from the source to the Nay dam.

The catchment area of the Gave-de-Cauterets (Hautes- Pyrénées), from the source to the Calypso dam of the Soulom power station.

Coastal areas

The whole of the Atlantic coast between the northern boundary of the department of Vendée and the southern boundary of the department of Charente-Maritime.

4.A.2.   Loire-Bretagne

Continental zones

All catchment areas in the region of Brittany with the exception of the following catchment areas:

Vilaine,

the downstream part of the catchment area of the Elorn.

The Sèvre-Niortaise basin

The Lay basin

The following catchment areas of the Vienne basin:

the catchment area of the river La Vienne, from the sources to the dam of Châtellerault in the department of La Vienne,

the catchment area of the river La Gartempe, from the sources to the dam (with a grid) of Saint-Pierre-de-Maillé in the department of La Vienne,

the catchment area of the river La Creuse, from the sources to the dam of Bénavent in the department of l’Indre,

the catchment area of the river Le Suin, from the sources to the dam of Douadic in the department of l’Indre,

the catchment area of the river La Claise, from the sources to the dam of Bossay-sur-Claise in the department of l’Indre-et-Loire,

the catchment area of the brooks of Velleches and of des Trois Moulins, from the sources to the dams of des Trois Moulins in the department of la Vienne,

the basins of the Atlantic coastal rivers in the department of Vendée.

Coastal areas

The entire coast of Brittany with the exception of the following parts:

Rade de Brest,

Anse de Camaret,

the coastal zone between the “pointe de Trévignon” and the mouth of the river Laïta,

the coastal zone between the mouth of the river Tohon up to the border of the department.

4.A.3.   Seine-Normande

Continental zones

The Sélune basin.

4.A.4.   Region Aquitaine

Catchment areas

The catchment area of river Vignac from the source to the barrier “la Forge”.

The catchment area of river Gouaneyre from the source to the barrier “Maillières dam”.

The catchment area of the river Susselgue from the source to the barrier “de Susselgue”.

The catchment area of the river Luzou from the source to the barrier at the fish farm “de Laluque”.

The catchment area of the river Gouadas from the source to the barrier at “l’Etang de la Glacière à Saint-Vincent-de-Paul”.

The catchment area of the river Bayse from its sources to the barrier at “Moulin de Lartia et de Manobre”.

The catchment area of the river Rancez from its sources to the barrier at Rancez.

The catchment area of the river Eyre from its sources to its estuary of Arcachon.

The catchment area of the river L’Onesse from its sources to its estuary of Courant de Contis.

4.A.5.   Midi-Pyrénées

Catchment areas

The catchment area of river Cernon from the source to the barrier at Saint-George-de-Luzençon.

The catchment area of the river Dourdou from the sources of the Dourdou and Grauzon rivers to the impassable barrier at Vabres-l’Abbaye.

4.A.6.   L’Ain

The continental zone des étangs de la Dombes

4.B.   ZONES IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO VHS

4.B.1.   Loire-Bretagne

Continental zones

The part of the Loire basin comprising the upstream part of the Huisne catchment area from the source of the water courses to the Ferté-Bernard dams.

4.C.   ZONES IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO IHN

4.C.1.   Loire-Bretagne

Continental zones

The following catchment area of the Vienne basin:

the catchment area of the l’Anglin, from the sources to the dams of:

EDF de Châtellerault on the river La Vienne, in the department of la Vienne,

Saint-Pierre-de-Maillé on the river La Gartempe, in the department of la Vienne,

Bénavent on the river La Creuse, in the department of l’Indre,

Douadic on the river Le Suin, in the department of l’Indre,

Bossay-sur-Claise on the river La Claise, in the department of l’Indre-et-Loire.

5.A.   ZONES IN IRELAND APPROVED WITH REGARD TO VHS

Ireland (2), excluding Cape Clear Island.

5.B.   ZONES IN IRELAND APPROVED WITH REGARD TO IHN

Ireland (2).

6.A.   ZONES IN ITALY APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

6.A.1.   Region of Trentino Alto Adige, Autonomous Province of Trento

Continental zones

Zona Val di Fiemme, Fassa e Cembra: Water catchment area of the river Avisio, from the source to the artificial barrier of Serra San Giorgio situated in the Commune of Giovo.

Zona Val delle Sorne: Water catchment area of the river Sorna from the source to the artificial barrier constituted by the hydro-electric power station located in the Chizzola (Ala) locality, before reaching the Adige river.

Zona Torrente Adanà: Water catchment area of the river Adanà from the source to the artificial series of barriers situated downstream of the farm Armani Cornelio-Lardaro.

Zona Rio Manes: Zone which collects the Rio Manes water down to a waterfall located 200 metres downstream of the farm “Troticoltura Giovanelli” located in the “La Zinquantina” locality.

Zona Val di Ledro: The water catchment areas of the Massangla and Ponale rivers from their sources to the hydroelectric power plant at “Centrale” in the Commune of Molina di Ledro.

Zona Valsugana: The water catchment area of the river Brenta from its sources to the Marzotto dam at Mantincelli in the Commune of Grigno.

Zona Val del Fersina: The water catchment area of the Fersina river from its sources to the waterfall of Ponte Alto.

6.A.2.   Region of Lombardia, Province of Brescia

Continental zones

Zona Ogliolo: The water catchment area from the source of Ogliolo stream to the waterfall, situated downstream of the Adamello fish farm, where Ogliolo stream joins the Oglio river.

Zona Fiume Caffaro: The water catchment area from the source of Cafarro stream to the artificial barrier situated 1 km downstream of the farm.

Zona Val Brembana: The water catchment area of Brembo river, from its sources to the impassible barrier in the commune de Ponte S. Pietro

6.A.3.   Region of Umbria

Continental zones

Fosso di Terrìa: The water catchment area of the river Terrìa from its sources to the barrier below fish farm Ditta Mountain Fish, where the river Terrìa joins the river Nera.

6.A.4.   Region of Veneto

Continental zones

Zona Belluno: The water catchment area in the province of Belluno from the source of the stream Ardo to the downstream barrier (situated before the stream Ardo flows into the river Piave) of the farm Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno.

6.A.5.   Region of Toscana

Continental zones

Zona Valle del fiume Serchio: The water catchment area of the river Serchio from its sources to the barrier of Piaggione dam.

6.A.6.   Region of Piemonte

Continental zones

Sorgenti della Gerbola: The part of the water catchment area of the river Grana from the sources of “Cavo C” and “Canale del Molino della Gerbala” to the barrier of below the farm “Azienda Agricola Canali Cavour SS”.

6.B.   ZONES IN ITALY APPROVED WITH REGARD TO VHS

6.B.1.   Region of Trentino Alto Adige, Autonomous Province of Trento

Continental zones

Zona Valle dei Laghi: Water catchment area of the lakes of San Massenza, Toblino and Cavedine to the downstream barrier in the south part of the lake of Cavedine leading to the hydro-electric power station located in the Torbole municipality.

6.C.   ZONES IN ITALY APPROVED WITH REGARD TO IHN

6.C.1.   Region of Umbria, Province of Perugia

Zona Lago Trasimeno: The lake Trasimeno.

6.C.2.   Region of Trentino Alto Adige, Autonomous Province of Trento

Zona Val Rendena: The water catchment area from the source of Sarca river to the dam of Oltresarca in the commune of Villa Rendena.

7.A.   ZONES IN SWEDEN APPROVED WITH REGARD TO VHS

Sweden (2):

excluding the area of the west coast within a semicircle of 20 kilometres radius around the fish farm situated on the island of Björkö, as well as the estuaries and the water catchment areas of the rivers Göta and Säve up to each of their first migration barrier (situated at Trollhättan and the inlet to the lake Aspen respectively).

7.B.   ZONES IN SWEDEN APPROVED WITH REGARD TO IHN

Sweden (2).

8.   ZONES IN THE UNITED KINGDOM, THE CHANNEL ISLANDS AND THE ISLE OF MAN APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

Great Britain (2).

Northern Ireland (2).

Guernsey (2).

The Isle of Man (2).


(1)  The water catchment areas and the coastal areas belonging thereto.

(2)  Including all continental and coastal areas within its territory.

(3)  Parts of water catchment areas.


ANNEX II

‘ANNEX II

Fish farms approved with regard to the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) or infectious haematopoietic necrosis (IHN)

1.   FISH FARMS IN BELGIUM APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

1.

La Fontaine aux truites

B-6769 Gérouville

2.   FISH FARMS IN DENMARK APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

1.

Vork Dambrug

DK-6040 Egtved

2.

Egebæk Dambrug

DK-6880 Tarm

3.

Bækkelund Dambrug

DK-6950 Ringkøbing

4.

Borups Geddeopdræt

DK-6950 Ringkøbing

5.

Bornholms Lakseklækkeri

DK-3730 Nexø

6.

Langes Dambrug

DK-6940 Lem St.

7.

Brænderigårdens Dambrug

DK-6971 Spjald

8.

Siglund Fiskeopdræt

DK-4780 Stege

9.

Ravning Fiskeri

DK-7182 Bredsten

10.

Ravnkær Dambrug

DK-7182 Bredsten

11.

Hulsig Dambrug

DK-7183 Randbøl

12.

Ligård Fiskeri

DK-7183 Randbøl

13.

Grønbjerglund Dambrug

DK-7183 Randbøl

14.

Danish Aquaculture

DK-6040 Egtved

3.A.   FISH FARMS IN GERMANY APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

3.A.1.   Lower Saxony

1.

Jochen Moeller

Fischzucht Harkenbleck

D-30966 Hemmingen-Harkenbleck

2.

Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen

(hatchery only)

D-37586 Dassel

3.

Dr. R. Rosengarten

Forellenzucht Sieben Quellen

D-49124 Georgsmarienhütte

4.

Klaus Kröger

Fischzucht Klaus Kröger

D-21256 Handeloh Wörme

5.

Ingeborg Riggert-Schlumbohm

Forellenzucht W. Riggert

D-29465 Schnega

6.

Volker Buchtmann

Fischzucht Nordbach

D-21441 Garstedt

7.

Sven Kramer

Forellenzucht Kaierde

D-31073 Delligsen

8.

Hans-Peter Klusak

Fischzucht Grönegau

D-49328 Melle

9.

F. Feuerhake

Forellenzucht Rheden

D-31039 Rheden

10.

Horst Pöpke

Fischzucht Pöpke

Hauptstraβe 14

D-21745 Hemmoor

3.A.2.   Thuringia

1.

Firma Tautenhahn

D-98646 Trostadt

2.

Fischzucht Salza GmbH

D-99734 Nordhausen-Salza

3.

Fischzucht Kindelbrück GmbH

D-99638 Kindelbrück

4.

Reinhardt Strecker

Forellenzucht Orgelmühle

D-37351 Dingelstadt

3.A.3.   Baden-Württemberg

1.

Heiner Feldmann

Riedlingen/Neufra

D-88630 Pfullendorf

2.

Walter Dietmayer

Forellenzucht Walter Dietmayer

Hettingen

D-72501 Gammertingen

3.

Heiner Feldmann

Bad Waldsee

D-88630 Pfullendorf

4.

Heiner Feldmann

Bergatreute

D-88630 Pfullendorf

5.

Oliver Fricke

Anlage Wuchzenhofen

Boschenmühle

D-87764 Mariasteinbach-Legau 13 ½

6.

Peter Schmaus

Fischzucht Schmaus, Steinental

D-88410 Steinental/Hauerz

7.

Josef Schnetz

Fenkenmühle

D-88263 Horgenzell

8.

Falko Steinhart

Quellwasseranlage Steinhart

Hettingen

D-72513 Hettingen

9.

Hugo Strobel

Quellwasseranlage Otterswang

Sägmühle

D-72505 Hausen am Andelsbach

10.

Reinhard Lenz

Forsthaus

Gaimühle

D-64759 Sensbachtal

11.

Stephan Hofer

Sulzbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

12.

Stephan Hofer

Oberer Lautenbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

13.

Stephan Hofer

Unterer Lautenbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

14.

Stephan Hofer

Schelklingen

D-78727 Aistaig/Oberndorf

15.

Stephan Schuppert

Brutanlage: Obere Fischzucht

Mastanlage: Untere Fischzucht

D-88454 Unteressendorf

16.

Anton Jung

Brunnentobel

D-88299 Leutkirch/Hebrazhofen

17.

Peter Störk

Wagenhausen

D-88348 Saulgau

18.

Erwin Steinhart

Geislingen/St.

D-73312 Geislingen/St.

19.

Joachim Schindler

Forellenzucht Lohmühle

D-72275 Alpirsbach

20.

Georg Sohnius

Forellenzucht Sohnius

D-72160 Horb-Diessen

21.

Claus Lehr

Forellenzucht Reinerzau

D-72275 Alpirsbach-Reinerzau

22.

Hugo Hager

Bruthausanlage

D-88639 Walbertsweiler

23.

Hugo Hager

Waldanlage

D-88639 Walbertsweiler

24.

Gumpper und Stoll GmbH

Forellenhof Rössle

Honau

D-72805 Liechtenstein

25.

Hans Schmutz

Brutanlage 1, Brutanlage 2, Brut- und Setzlingsanlage 3 (Hausanlage)

D-89155 Erbach

26.

Wilhelm Drafehn

Obersimonswald

D-77960 Seelbach

27.

Wilhelm Drafehn

Brutanlage Seelbach

D-77960 Seelbach

28.

Franz Schwarz

Oberharmersbach

D-77784 Oberharmersbach

29.

Meinrad Nuber

Langenenslingen

D-88515 Langenenslingen

30.

Walter Dietmayer

Höhmühle

D-88353 Kißleg

31.

Fischbrutanstalt des Landes Baden-Würtemberg

Argenweg 50

D-88085 Langenargen Anlage Osterhofen

32.

Kreissportfischereiverein Biberach

Warthausen

D-88400 Biberach

33.

Hans Schmutz

Gossenzugen

D-89155 Erbach

34.

Reinhard Rösch

Haigerach

D-77723 Gengenbach

35.

Rainer Tress

Unterlauchringen

D-79787 Unterlauchringen

36.

Andreas Tröndle

Tiefenstein

D-79774 Albbruck

37.

Andreas Tröndle

Unteralpfen

D-79774 Unteralpfen

38.

Stephan Hofer

Schenkenbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

39.

Heiner Feldmann

Bainders

D-88630 Pfullendorf

40.

Andreas Zordel

Fischzucht Im Gänsebrunnen

D-75305 Neuenbürg

41.

Thomas Fischböck

Forellenzucht am Kocherursprung

D-73447 Oberkochen

42.

Reinhold Bihler

Dorfstraße 22

D-88430 Rot a. d. Rot Haslach

Anlage: Einöde

43.

Josef Dürr

Forellenzucht Igersheim

D-97980 Bad Mergentheim

44.

Andreas Zordel

Anlage Berneck

D-72297 Seewald

45.

Fischzucht Anton Jung

Anlage Rohrsee

D-88353 Kißlegg

46.

Staatliches Forstamt Ravensburg

Anlage Karsee

D-88239 Wangen i.A.

47.

Simon Phillipson

Anlage Weissenbronnen

D-88364 Wolfegg

48.

Hans Klaiber

Anlage Bad Wildbad

D-75337 Enzklösterle

49.

Josef Hönig

Forellenzucht Hönig

D-76646 Bruchsal-Heidelsheim

50.

Werner Baur

Blitzenreute

D-88273 Fronreute-Blitzenreute

51.

Gerhard Weihmann

Mägerkingen

D-72574 Bad Urach-Seeburg

52.

Hubert Belser GBR

Dettingen

D-72401 Haigerloch-Gruol

53.

Staatliche Forstämter Ravensburg and Wangen

Altdorfer Wald

D-88214 Ravensburg

54.

Anton Jung

Bunkhoferweiher, Schanzwiesweiher and Häcklerweiher

D-88353 Kißlegg

55.

Hildegart Litke

Holzweiher

D-88480 Achstetten

56.

Werner Wägele

Ellerazhofer Weiher

D-88319 Aitrach

57.

Ernst Graf

Hatzenweiler

Osterbergstr. 8

D-88239 Wangen-Hatzenweiler

58.

Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg

Argenweg 50

D-88085 Langenargen

Anlage Obereisenbach

59.

Forellenzucht Kunzmann

Heinz Kunzmann

Unterer Steinweg 64

D-75438 Knittlingen

60.

Meinrad Nuber

Ochsenhausen

Obere Wiesen 1

D-88416 Ochsenhausen

61.

Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V.

Kentheim

Lange Steige 34

D-75365 Calw

62.

Bernd und Volker Fähnrich

Neumühle

D-88260 Ratzenried-Argenbühl

63.

Klaiber “An der Tierwiese”

Hans Klaiber

Rathausweg 7

D-75377 Enzklösterle

64.

Parey, Bittigkoffer – Unterreichenbach

Klaus Parey, Mörikeweg 17

D-75331 Engelsbran 2

65.

Farm Sauter

Anlage Pflegelberg

Gerhard Sauter

D-88239 Wangen-Pflegelberg 6

66.

Krattenmacher

Anlage Osterhofen

Krattenmacher, Hittelhofen Gasthaus

D-88339 Bad Waldsee

67.

Fähnrich

Anlage Argenmühle

D-88260 Ratzenried-Argenmühle

Bernd und Volker Fähnrich

Von Rütistraße

D-88339 Bad Waldsee

68.

Gumpper und Stoll

Anlage Unterhausen

Gumpper und Stoll GmbH und Co. KG

Heerstr. 20

D-72805 Lichtenstein-Honau

69.

Durach

Anlage Altann

Antonie Durach

Panoramastr. 23

D-88346 Wolfegg-Altann

70.

Städler

Anlage Raunsmühle

Paul Städler

Raunsmühle

D-88499 Riedlingen-Pfummern

71.

König

Anlage Erisdorf

Sigfried König

Helfenstr. 2/1

D-88499 Riedlingen-Neufra

72.

Forellenzucht Drafehn

Anlage Wittelbach

Wilhelm Drafehn

Schuttertalsstraße 1

D-77960 Seelbach-Wittelbach

73.

Wirth

Anlage Dengelshofen

Günther Wirth

D-88316 Isny-Dengelshofen 219

74.

Krämer, Bad Teinach

Sascha Krämer

Postrstr.11

D-75385 Bad Teinach-Zavelstein

75.

Muffler

Anlage Eigeltingen

Emil Muffler

Brielholzer Hof

D-78253 Eigeltingen

76.

Karpfenteichwirtschaft Mönchsroth

Karl Uhl Fishzucht

D-91614 Mönchsroth

77.

Krattenmacher

Anlage Dietmans

Krattenmacher, Hittelhofen Gasthaus

D-88339 Bad Waldsee

78.

Bruthaus Fischzucht

Anselm-Schneider

Dagmar Anselm-Schneider

Grabenköpfel 1

D-77743 Neuried

79.

Matthias Grassmann

Fischzucht Grassmann

Königsbach-Stein

3.A.4.   North Rhine-Westphalia

1.

Wolfgang Lindhorst-Emme

Hirschquelle

D-33758 Schloss Holte-Stukenbrock

2.

Wolfgang Lindhorst-Emme

Am Oelbach

D-33758 Schloss Holte-Stukenbrock

3.

Hugo Rameil und Söhne

Sauerländer Forellenzucht

D-57368 Lennestadt-Gleierbrück

4.

Peter Horres

Ovenhausen, Jätzer Mühle

D-37671 Höxter

5.

Wolfgang Middendorf

Fischzuchtbetrieb Middendorf

D-46348 Raesfeld

6.

Michael und Guido Kamp

Lambachtalstr 58

D-51766 Engelskirchen-Oesinghausen

Lambacher Forellenzucht und Räucherei

3.A.5.   Bavaria

1.

Gerstner Peter

(Forellenzuchtbetrieb Juraquell)

Wellheim

D-97332 Volkach

2.

Werner Ruf

Fischzucht Wildbad

D-86925 Fuchstal-Leeder

3.

Rogg

Fisch Rogg

D-87751 Heimertingen

4.

Fischzucht Graf

Anlage D-87737 Reichau

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg and der Günz

5.

Fischzucht Graf

Anlage D-87727 Klosterbeuren

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg and der Günz

6.

Fischzucht Graf

Anlage D-87743 Egg an der Günz

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg and der Günz

7.

Anlage Am Großen Dürrmaul

D-95671 Bärnau

Andreas Rösch

Am großen Dürrmaul 2

D-95671 Bärnau

8.

Andreas Hofer

Anlage D-84524 Mitterhausen

Andreas Hofer

Vils 6, D-84149 Velden

3.A.6.   Saxony

1.

Anglerverband Südsachsen “Mulde/Elster” e.V.

Forellenanlage Schlettau

D-09487 Schlettau

2.

H. und G. Ermisch GbR

Forellen- und Lachszucht

D-01844 Langburkersdorf

3.A.7.   Hessen

1.

Hermann Rameil

Fischzuchtbetriebe Hermann Rameil

D-34311 Naumburg OT Altendorf

3.A.8.   Schleswig-Holstein

1.

Hubert Mertin

Forellenzuch Mertin

Mühlenweg 6

D-24247 Roderbek

3.B.   FISH FARMS IN GERMANY APPROVED WITH REGARDS TO IHN

3.B.1.   Thuringia

1.

Thüringer Forstamt Leinefelde

Fischzucht Worbis

D-37327 Leinefelde

4.   FISH FARMS IN SPAIN APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

4.1.   Region: Autonomous Community of Aragon

1.

Truchas del Prado

located in Alcala de Ebro, Province of Zaragoza (Aragón).

4.2.   Region: Autonomous Community of Andalucia

1.

Piscifactoria de Riodulce

D. Julio Domezain Fran.

“Piscifactoría de Sierra Nevada SL” Camino de la Piscifactoría, 2

E-18313 Loja (Granada)

2.

Piscifactoria Manzanil

D. Julio Domezain Fran.

“Piscifactoría de Sierra Nevada SL” Camino de la Piscifactoría, 2

E-18313 Loja (Granada)

4.3.   Region: Autonomous Community of Castilla-La-Mancha

1.

Piscifactoria Rincón de Uña

Junta de Comunidades de Castilla-La-Mancha

S191100ID, Delegación de Medio Ambiente. Colón, 2

E-16071 Cuenca V-16-219-094

5.A.   FISH FARMS IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

5.A.1.   Adour-Garonne

1.

Pisciculture de Sarrance

F-64490 Sarrence (Pyrénées-Atlantiques)

2.

Pisciculture des Sources

F-12540 Cornus (Aveyron)

3.

Pisciculture de Pissos

F-40410 Pissos (Landes)

4.

Pisciculture de Tambareau

F-40000 Mont-de-Marsan (Landes)

5.

Pisciculture “Les Fontaines d’Escot”

F-64490 Escot (Pyrénées-Atlantiques)

6.

Pisciculture de la Forge

F-47700 Casteljaloux (Lot-et-Garonne)

5.A.2.   Artois-Picardie

1.

Pisciculture du Moulin du Roy

F-62156 Rémy (Pas-de-Calais)

2.

Pisciculture du Bléquin

F-62380 Séninghem (Pas-de-Calais)

3.

Pisciculture de Earls Feldmann F-76340 Hodeng Au Bosc

F-80580 Bray-Les-Mareuil

4.

Pisciculture Bonnelle à Ponthoile

Bonnelle

F-80133 Ponthoile

M. Sohier

26 rue George Deray

F-80100 Abeville

5.

Pisciculture Bretel à Gezaincourt

Bretel

F-80600 Gezaincourt-Doulens

M. Sohier

26 rue George Deray

F-80100 Abeville

6.

Pisciculture de Moulin Est

Earl Pisciculture Gobert

18 rue Pierre à l’huile

F-80150 Machiel

5.A.3.   Aquitaine

1.

SARL Salmoniculture de la Ponte – Station d’Alevinage du Ruisseau Blanc

Le Meysout

F-40120 Aure

2.

L’EPST-INRA Pisciculture à Lees Athas

Saillet et Esquit

F-64490 Lees Athas

INRA – BP 3

F-64310 Saint-Pee-sur-Nivelle

3.

Truites de Haut Baretous

Route de la Pierre Saint-Martin

F-64570 Arette

reg 64040154

Mme Estournes Françoise

Maison Ménin

F-64570 Aramits

5.A.4.   Drôme

1.

Pisciculture “Sources de la fabrique”

40 chemin de Robinson

F-26000 Valence

5.A.5.   Haute-Normandie

1.

Pisciculture des Godeliers

F-27210 Le Torpt

2.

Pisciculture fédérale de Sainte-Gertrude

F-76490 Maulevrier

Fédération des associations pour la pêche et la protection du milieu aquatique de Seine-Maritime

F-76490 Maulevrier

5.A.6.   Loire-Bretagne

1.

SCEA “Truites du lac de Cartravers”

Bois-Boscher

F-22460 Merleac (Côtes d’Armor)

2.

Pisciculture du Thélohier

F-35190 Cardroc (Ille-et-Vilaine)

3.

Pisciculture de Plainville

F-28400 Marolles-les-Buis (Eure-et-Loir)

4.

Pisciculture Rémon à Parné-sur-Roc

SARL Remon

21 rue de la Véquerie

F-53260 Parné-sur-Roc (Mayenne)

5.

Ésosiculture de Feins

Étang aux moines

F-35440 Feins

AAPPMA

9 rue Kerautret Botmel

F-35200 Rennes

5.A.7.   Rhin-Meuse

1.

Pisciculture du ruisseau de Dompierre

F-55300 Lacroix-sur-Meuse (Meuse)

2.

Pisciculture de la source de la Deüe

F-55500 Cousances-aux-Bois (Meuse)

5.A.8.   Rhône-Mediterranee-Corse

1.

Pisciculture Charles Murgat

Les Fontaines

F-38270 Beaufort (Isère)

5.A.9.   Seine-Normandie

1.

Pisciculture du Vaucheron

F-55130 Gondrecourt-le-Château (Meuse)

5.A.10.   Languedoc-Roussillon

1.

Pisciculture de Pêcher

F-48400 Florac

Fédération de la Lozère pour la pêche et la protection du milieu aquatique

F-48400 Florac

5.A.11.   Midi-Pyrénées

1.

Pisciculture de la source du Durzon

SCEA, Pisciculture du mas de pommiers

F-12230 Nant

5.A.12.   Alpes-Maritimes

1.

Centre piscicole de Roquebilière

F-06450 Roquebilière

Fédération des Alpes-Maritimes pour et la pêche et la protection du milieu aquatique

F-06450 Roquebilière

5.A.13.   Hautes-Alpes

1.

Pisciculture fédérale de La Roche-de-Rame

Pisciculture fédérale

F-05310 La Roche-de-Rame

5.A.14.   Rhône-Alpes

1.

Pisciculture Petit Ronjon

M. Dannancier Pascal

F-01270 Cormoz

2.

Gaec Piscicole de Teppe

Gaec Piscicole de Teppe

731 chemin de Jouffray

F-01310 Polliat

5.B.   FISH FARMS IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO VHS

5.B.1.   Artois-Picardie

1.

Pisciculture de Sangheen

F-62102 Calais (Pas-de-Calais)

6.A.   FISH FARMS IN ITALY APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

6.A.1.   Region: Friuli-Venezia Giulia

The River Stella basin

1.

Azienda ittica agricola Collavini Mario

N. I096UD005

Via Tiepolo 12

I-33032 Bertiolo (UD)

2.

Impianto ittiogenico di Flambro de Talmassons

Ente tutela pesca del Friuli-Venezia Giulia

Via Colugna 3

I-33100 Udine

The Tagliamento river basin

3.

SGM Srl

SGM Srl

Via Mulino del Cucco 38

Rivoli di Osoppo (UD)

4.

Impianto ittiogenico di Forni di Sotto,

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

5.

Impianto di Grauzaria di Moggio Udinese

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

6.

Impianto ittiogenico di Amaro

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

7.

Impianto ittiogenico di Somplago – Mena di Cavazzo Carnico,

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

The Bianco river basin

8.

S.A.I.S. Srl

Loc. Blasis Codropio (UD)

Cod. I027UD001

Mirella Fossaluzza

Via Rot 6/2

I-33080 Zoppola (PN)

The Muje river basin

9.

S.A.I.S. Srl

Poffabro-Frisanco (PN)

Mirella Fossaluzza

Via Rot 6/2

I-33080 Zoppola (PN)

6.A.2.   Region: Autonomous Province of Trento

The Noce basin

1.

Ass. Pescatori Solandri (Loc. Fucine)

Cavizzana

2.

Troticoltura di Grossi Roberto

N. 121TN010

Grossi Roberto

Via Molini 11

Monoclassico (TN)

The Brenta basin

3.

Campestrin Giovanni

Telve Valsugana (Fontane)

4.

Ittica Resenzola Serafini

Grigno

5.

Ittica Resenzola Selva

Grigno

6.

Leonardi F.lli

Levico Terme (S. Giuliana)

7.

Dellai Giuseppe – Trot. Valsugana

Grigno (Fontana Secca, Maso Puele)

8.

Cappello Paolo

Via Zacconi 21

Loc. Maso Fontane, Roncegno

The Adige basin

9.

Celva Remo

Pomarolo

10.

Margonar Domenico

Ala (Pilcante)

11.

Degiuli Pasquale

Mattarello (Regole)

12.

Tamanini Livio

Vigolo Vattaro

13.

Troticultura Istituto Agrario di S. Michele a/A.

S. Michele all’Adige

The Sarca basin

14.

Ass. Pescatori Basso Sarca

Ragoli (Pez)

15.

Stab. Giudicariese La Mola

Tione (Delizia d’Ombra)

16.

Azienda Agricola La Sorgente S.S.

Tione (Saone)

17.

Fonti del Dal S.S.

Lomaso (Dasindo)

18.

Comfish S.r.l. (ex Paletti)

Preore (Molina)

19.

Ass. Pescatori Basso Sarca

Tenno (Pranzo)

20.

Troticultura “La Fiana”

Di Valenti Claudio (Bondo)

6.A.3.   Region: Umbria

Nera River valley

1.

Impianto ittiogenico provinciale

Loc. Ponte di Cerreto di Spoleto (PG) - Impianto pubblico (Provincia di Perugia)

6.A.4.   Region: Veneto

The Astico basin

1.

Centro Ittico Valdastico,

Valdastico (Provincia di Vicenza)

The River Lietta basin

2.

Azienda Agricola Lietta SRL

N. 052TV074

Via Rai 3

I-31010 Ormelle (TV)

The River Bacchiglione basin

3.

Azienda Agricola Troticoltura Grosselle Massimo

N. 091VI831

Massimo Grosselle

Via Palmirona 18

Sandrigo (VI)

4.

Biasia Luigi

N. 013VI831

Biasia Luigi

Via Ca’ D’Oro 25

Bolzano Vic (VI)

The River Brenta basin

5.

Polo Guerrino

Via S. Martino 51

Loc. Campese

I-36061 Bassano del Grappa

Polo Guerrino

Via Tre Case 4

I-36056 Tezze sul Brenta

The River Tione in Fattolé

6.

Piscicoltura Menozzi di Franco e Davide Menozzi S.S.

Davide Menozzi

Via Mazzini 32

Bonferraro de Sorga

The River Tartaro/Tioner basin

7.

Stanzial Eneide

Loc. Casotto

Stanzial Eneide

I-37063 Isola Della Scala (VR)

The River Celarda

8.

Vincheto di Celarda

021 BL 282

M.I.P.A.

Via Gregorio XVI, 8

I-32100 Belluno

The River Molini

9.

Azienda Agricoltura Troticoltura Rio Molini

Azienda Agricoltura Troticoltura Rio Molini

Via Molini 6

I-37020 Brentino Belluno

The River Sile

10.

Azienda Troticoltura S. Cristina

Via Chiesa Vecchia 14

Loc. S. Cristina di Quinto

Cod. 064TV015

Azienda Troticoltura S. Cristina

Via Chiesa Vecchia 14

6.A.5.   Region: Valle d’Aosta

The River Dora Baltea basin

1.

Stabilimento ittiogenico regionale

Rue Mont Blanc 14

Morgex (AO)

6.A.6.   Region: Lombardia

1.

Azienda Troticoltura Foglio A.s.s.

Troticoltura Foglio Angelo S.S.

Piazza Marconi 3

I-25072 Bagolino

2.

Azienda Agricola Pisani Dossi

Cascina Oldani

Cisliano (MI)

Giorgio Peterlongo

Via Veneto 20

Milano

3.

Centro ittiogenico Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio

Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio

Via Fiume 85

Sondrio

4.

Ittica Acquasarga

Allevamento Piscicoltura

Valsassinese

IT070LC087

Mirella Fossaluzza

Via Rot 6/2

Zoppola (PN)

6.A.7.   Region: Toscana

The River Maresca basin

1.

Allevamento trote di Petrolini Marcello

Petrolini Marcello

Via Mulino Vecchio 229

Maresca – S. Marcello P.se (PT)

2.

Azienda agricola Fratelli Mascalchi

Loc. Carda

Castel Focognano (AR)

Cod. IT008AR003

Fratelli Mascalchi

Loc. Carda

Castel Focognano (AR)

6.A.8.   Region: Liguria

1.

Incubatoio ittico provinciale – Masone Loc. Rio Freddo

Provincia di Genova

Piazzale Mazzini 2

I-16100 Genova

6.A.9.   Region: Piemonte

1.

Incubatioio ittico della Valle di Peleussières

Oulx (TO)

Cod. 175 TO 802

Associazione Pescatori Valsusa

Via Martiri della Libertà 1

I-10040 Caprie (TO)

2.

Azienda agricola Canali Cavour di Lucio Fariano

Lucio Fariano

Via Marino 8

I-12044 Centallo (CN)

3.

Troticoltura Marco Borroni

Loc. Gerb

Veldieri (CN)

Cod. 233 CN 800

Marco Borroni

Via Piave 39

I-12044 Centallo (CN)

6.A.10.   Region: Abruzzo

1.

Impianti ittiogenici di Popoli (PE)

Loc. S. Callisto

Nuova Azzurro SpA

Viale del Lavoro 45

S. Martino BA (VR)

6.A.11.   Region: Emilia-Romagna

1.

Troticoltura Alta Val Secchia Srl (RE)

Via Porali 1/A

Collagna (RE)

Cod. 019RE050

Nicoletta Bestini

Via Porali 1/A

Collagna (RE)

7.   FISH FARMS IN AUSTRIA APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHN

1.

Alois Köttl

Forellenzucht Alois Köttl

A-4872 Neukirchen a.d. Vöckla

2.

Herbert Böck

Forellenhof Kaumberg

A-2572 Kaumberg, Höfnergraben 1

3.

Forellenzucht Glück

Erick und Sylvia Glück

Hammerweg 13

A-5270 Mauerkirchen

4.

Forellenzuchbetrieb

St. Florian

Martin Ebner

St. Florian 20

A-5261 Uttendorf

5.

Forellenzucht Jobst

Alois Jobst

Bruggen 25

A-9761 Greifenburg’