2005/25/EC, Euratom: Council Decision of 21 June 2004 appointing a Swedish member of the Economic and Social Committee


Published: 2004-06-21

Subscribe to a Global-Regulation Premium Membership Today!

Key Benefits:

Subscribe Now for only USD$20 per month, or Get a Day Pass for only USD$4.99.

19.1.2005   

EN

Official Journal of the European Union

L 15/8


COUNCIL DECISION

of 21 June 2004

appointing a Swedish member of the Economic and Social Committee

(2005/25/EC, Euratom)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 259 thereof,

Having regard to the Treaty establishing the European Atomic Energy Community, and in particular Article 167 thereof,

Having regard to the Council Decision 2002/758/EC, Euratom of 17 September 2002 appointing the members of the Economic and Social Committee for the period from 21 September 2002 to 20 September 2006 (1),

Having regard to the nomination submitted by the Swedish Government,

Having obtained the opinion of the Commission of the European Union,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

Mr Thomas JANSON is hereby appointed a member of the Economic and Social Committee in place of Mr Uno WESTERLUND for the remainder of the latter's term of office, which runs until 20 September 2006.

Done at Luxembourg, 21 June 2004.

For the Council

The President

J. WALSH


(1)  OJ L 253, 21.9.2002, p. 9.