Amendment to the list of threatened species, threatened ecological communities and key threatening processes under sections 178, 181 and 183 of the Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 (Cth) (174) (05/03/2015)

Link to law: https://www.comlaw.gov.au/Details/F2015L00309

 
Commonwealth of Australia
 
Amendment to the list of threatened species, threatened ecological communities and key threatening processes under sections 178, 181 and 183 of the
Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 (Cth) (174)
 
I, GEOFF RICHARDSON, delegate for the Minister for the Environment, under section 184(1) (d) of the Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 (Cth), amend the list referred to in section 178 of that Act by by updating the names of the listed threatened species:
 
a) species in the critically endangered category:
 
Abutilon julianae a shrub to Abutilon julianae
Acacia cochlocarpa subsp. velutinosa Velvety Spiral Pod Wattle to Acacia cochlocarpa subsp. velutinosa
Acacia unguicula a shrub to Acacia unguicula
Acanthocladium dockeri Spiny Everlasting to Acanthocladium dockeri
Acanthornis magna greeniana Scrubtit (King Island) to Acanthornis magna greeniana
Achyranthes arborescens Chaff Tree, Soft-wood to Achyranthes arborescens
Achyranthes margaretarum a shrub to Achyranthes margaretarum
Adclarkia dawsonensis Boggomoss Snail, Dawson Valley Snail to Adclarkia dawsonensis
Asplenium listeri Christmas Island Spleenwort to Asplenium listeri
Boehmeria australis subsp. australis Tree Nettle, Nettletree to Boehmeria australis subsp. australis
Brachyscias verecundus Ironstone Brachyscias to Brachyscias verecundus
Caladenia anthracina Black-tipped Spider-orchid to Caladenia anthracina
Caladenia campbellii Thick-stem Caladenia to Caladenia campbellii
Caladenia lindleyana Lindley's Spider-orchid to Caladenia lindleyana
Caladenia melanema Ballerina Orchid to Caladenia melanema
Caladenia pallida Rosy Spider-orchid, Pale Spider-orchid to Caladenia pallida
Caladenia procera Carbunup King Spider Orchid to Caladenia procera
Caladenia saggicola Sagg Spider-orchid to Caladenia saggicola
Caladenia sp. Kilsyth South (G.S.Lorimer 1253) Kilsyth South Spider-orchid to Caladenia sp. Kilsyth South (G.S.Lorimer 1253)
Caladenia sylvicola Forest Fingers to Caladenia sylvicola
Caladenia tonellii Robust Fingers to Caladenia tonellii
Calectasia cyanea Blue Tinsel Lily to Calectasia cyanea
Calystegia affinis a creeper to Calystegia affinis
Carcharias taurus east coast population Grey Nurse Shark east coast population to Carcharias taurus east coast population
Cassinia tegulata Avenue Cassinia to Cassinia tegulata
Cherax tenuimanus  Hairy Marron to Cherax tenuimanus 
Cinclosoma punctatum anachoreta Spotted Quail-Mt Lofty Ranges to Cinclosoma punctatum anachoreta
Clematis dubia a creeper to Clematis dubia
Corunastylis ectopa Brindabella Midge-orchid to Corunastylis ectopa
Corunastylis sp. Charmhaven to Corunastylis sp. Charmhaven (NSW 896673)
Daviesia glossosema Maroon-flowered Daviesia to Daviesia glossosema
Dryococelus australis Lord Howe Island Phasmid to Dryococelus australis
Elatostema montanum Mountain Procris a herb to Elatostema montanum
Elymus multiflorus subsp. kingianus Phillip Island Wheat-grass to Elymus multiflorus subsp. kingianus
Epacris limbata Border Heath to Epacris limbata
Epacris stuartii Stuart's Heath to Epacris stuartii
Epthianura crocea macgregori Yellow Chat (Dawson) to Epthianura crocea macgregori
Euphorbia norfolkiana a shrub to Euphorbia norfolkiana
Euphrasia fragosa Shy eyebright, Southport Eyebright to Euphrasia fragosa
Euphrasia gibbsiae subsp. psilantherea an eyebright to Euphrasia gibbsiae subsp. Psilantherea
Galaxias truttaceus hesperius Western Trout Minnow to Galaxias truttaceus hesperius
Genoplesium firthii Firth's Midge-orchid to Genoplesium firthii
Glyphis glyphis Speartooth Shark to Glyphis glyphis
Gyrostemon reticulatus Net-veined Gyrostemon to Gyrostemon reticulatus
Haloragis platycarpa Broad-fruited Haloragis to Haloragis platycarpa
Hibiscus insularis Phillip Island Hibiscus to Hibiscus insularis
Hoplogonus bornemisszai Bornemissza’s stag beetle to Hoplogonus bornemisszai
Litoria lorica Armoured Mistfrog to Litoria lorica
Litoria nyakalensis Mountain Mistfrog to Litoria nyakalensis
Lomatia tasmanica King's Lomatia to Lomatia tasmanica
Mathewsoconcha grayi ms. a snail to Mathewsoconcha grayi ms.
Mathewsoconcha phillipii Phillip Island Helicarionid Snail to Mathewsoconcha phillipii
Mathewsoconcha suteri a snail to Mathewsoconcha suteri
Melicytus latifolius Norfolk Island Mahoe to Melicytus latifolius
Meryta latifolia Shade Tree to Meryta latifolia
Miniopterus schreibersii bassanii Southern Bent-wing Bat to Miniopterus schreibersii bassanii
Muehlenbeckia horrida subsp. abdita  Remote Thorny Lignum to Muehlenbeckia horrida subsp. abdita 
Myoporum obscurum Popwood, Sandlewood, Bastard Ironwood to Myoporum obscurum
Mystivagor mastersi Masters’Charopid Land Snail to Mystivagor mastersi
Nangura spinosa Nangur Spiny Skink to Nangura spinosa
Neopasiphae simplicior a short-tongued bee to Neopasiphae simplicior
Neophema chrysogaster Orange-bellied Parrot to Neophema chrysogaster
Notelaea ipsviciensis Cooneana Olive to Notelaea ipsviciensis
Persoonia pauciflora North Rothbury Persoonia to Persoonia pauciflora
Phebalium daviesii Davies’ Wax-flower, St Helens’ Wax-flower to Phebalium daviesii
Phebalium distans Mt. Berryman Phebalium to Phebalium distans
Phreatia limenophylax Norfolk Island Phreatia to Phreatia limenophylax
Pimelea spinescens subsp. pubiflora Wimmera Rice-flower to Pimelea spinescens subsp. pubiflora
Pimelea spinescens subsp. spinescens Plains Rice-flower, Spiny Rice-flower, Prickly Pimelea to Pimelea spinescens subsp. spinescens
Pipistrellus murrayi Christmas Island Pipistrelle to Pipistrellus murrayi
Pneumatopteris truncata a Christmas Island fern to Pneumatopteris truncata
Potorous gilbertii Gilbert’s Potoroo to Potorous gilbertii
Prasophyllum castaneum Chestnut Leek-orchid to Prasophyllum castaneum
Prasophyllum favonium Western Leek-orchid to Prasophyllum favonium
Prasophyllum incorrectum Golfers Leek-orchid to Prasophyllum incorrectum
Prasophyllum milfordense Milford Leek-orchid to Prasophyllum milfordense
Prasophyllum murfetii an orchid to Prasophyllum murfetii
Prasophyllum olidum Pungent Leek-orchid to Prasophyllum olidum
Prasophyllum perangustum Knocklofty Leek-orchid to Prasophyllum perangustum
Prasophyllum pulchellum Pretty Leek-orchid to Prasophyllum pulchellum
Prasophyllum robustum Robust Leek-orchid to Prasophyllum robustum
Prasophyllum stellatum Ben Lomond Leek-orchid to Prasophyllum stellatum
Prasophyllum taphanyx Graveside Leek-orchid to Prasophyllum taphanyx
Pseudemydura umbrina Western Swamp Tortoise to Pseudemydura umbrina
Pseudocharopa whiteleggei Whitelegge’s Land Snail to Pseudocharopa whiteleggei
Pterodroma arminjoniana Round Island Petrel to Pterodroma arminjoniana
Pterodroma heraldica Herald Petrel to Pterodroma heraldica
Pterostylis bryophila Hindmarsh Valley Greenhood to Pterostylis bryophila
Pterostylis commutata Midland Greenhood to Pterostylis commutata
Pterostylis wapstrarum Fleshy Greenhood to Pterostylis wapstrarum
Quintalia stoddartii Stoddart’s Helicarionid Land Snail to Quintalia stoddartii
Reedia spathacea Reedia to Reedia spathacea
Saccolaimus saccolaimus nudicluniatus Bare-rumped Sheathtail Bat to Saccolaimus saccolaimus nudicluniatus
Synemon plana Golden Sun Moth to Synemon plana
Tetratheca gunnii Shy Susan to Tetratheca gunnii
Thelymitra cyanapicata Dark-tipped Sun-orchid to Thelymitra cyanapicata
Thersites mitchellae Mitchell’s Rainforest Snail to Thersites mitchellae
Wikstroemia australis Kurrajong to Wikstroemia australis
 
b) species in the endangered category:
 
Acanthiza pusilla archibaldi Brown Thornbill (King Island subspecies) to Acanthiza pusilla archibaldi
Accipiter hiogaster natalis Christmas Island Goshawk to Accipiter hiogaster natalis
Anthochaera phrygia Regent Honeyeater to Anthochaera phrygia
Aquila audax fleayi Wedge-tailed Eagle (Tasmanian subspecies) to Aquila audax fleayi
Balaenoptera musculus Blue Whale to Balaenoptera musculus
Bettongia tropica Northern Bettong to Bettongia tropica
Burramys parvus Mountain Pygmy-possum to Burramys parvus
Calyptorhynchus banksii graptogyne South-eastern Red-tailed Black Cockatoo to Calyptorhynchus banksii graptogyne
Calyptorhynchus lathami halmaturinus Glossy Black-Cockatoo (Kangaroo Island subspecies) to Calyptorhynchus lathami halmaturinus
Calyptorhynchus latirostris Carnaby’s Black Cockatoo to Calyptorhynchus latirostris
Caretta caretta Loggerhead Turtle to Caretta caretta
Casuarius casuarius johnsonii Southern Cassowary to Casuarius casuarius johnsonii
Chalcophaps indica natalis Emerald Dove (Christmas Island) to Chalcophaps indica natalis
Chlamydogobius micropterus Elizabeth Springs Goby to Chlamydogobius micropterus
Craterocephalus fluviatilis Murray Hardyhead to Craterocephalus fluviatilis
Croitana aestiva Desert Sand-skipper to Croitana aestiva
Cyanoramphus cookii Norfolk Island Green Parrot to Cyanoramphus cookii
Cyclopsitta diophthalma coxeni Coxen’s Fig-parrot to Cyclopsitta diophthalma coxeni
Dasyornis brachypterus Eastern Bristlebird to Dasyornis brachypterus
Dasyurus hallucatus Northern Quoll to Dasyurus hallucatus
Dasyurus maculatus gracilis Spotted-tailed Quoll or Yarri (North Queensland subspecies) to Dasyurus maculatus gracilis
Dasyurus maculatus maculatus (southeastern mainland population) Spot-tailed Quoll, Spotted-tailed Quoll, Tiger Quoll (southeastern mainland population) to Dasyurus maculatus maculatus (southeastern mainland population)
Dermochelys coriacea Leatherback Turtle to Dermochelys coriacea
Diomedea epomophora sanfordi Northern Royal Albatross to Diomedea epomophora sanfordi
Diomedea exulans amsterdamensis Amsterdam Albatross to Diomedea exulans amsterdamensis
Diomedea exulans exulans Tristan Albatross to Diomedea exulans exulans
Egernia stokesii badia Western Spiny-tailed Skink to Egernia stokesii badia
Elseya lavarackorum Gulf Snapping Turtle to Elseya lavarackorum
Elusor macrurus Mary River Tortoise to Elusor macrurus
Engaeus granulatus Central North Burrowing Crayfish to Engaeus granulatus
Engaeus martigener Furneaux Burrowing Crayfish to Engaeus martigener
Engaeus spinicaudatus Scottsdale Burrowing Crayfish to Engaeus spinicaudatus
Epthianura crocea tunneyi Yellow Chat (Alligator Rivers) to Epthianura crocea tunneyi
Erythrura gouldiae Gouldian Finch to Erythrura gouldiae
Eubalaena australis Southern Right Whale to Eubalaena australis
Eulamprus leuraensis Blue Mountains Water Skink to Eulamprus leuraensis
Eulamprus tympanum marnieae Corangamite Water Skink to Eulamprus tympanum marnieae
Euploea alcathoe enastri Gove Crow Butterfly to Euploea alcathoe enastri
Galaxias auratus Golden Galaxias to Galaxias auratus
Galaxias fontanus Swan Galaxias to Galaxias fontanus
Galaxias fuscus Barred Galaxias to Galaxias fuscus
Galaxias johnstoni Clarence Galaxias to Galaxias johnstoni
Gallirallus philippensis andrewsi Buff-banded Rail (Cocos (Keeling) Island subspecies) to Gallirallus philippensis andrewsi
Geocrinia alba White-bellied Frog to Geocrinia alba
Glyphis garricki Northern River Shark to Glyphis garricki
Gymnobelideus leadbeateri Leadbeater’s Possum to Gymnobelideus leadbeateri
Hipposideros semoni Semon's Leaf-nosed Bat to Hipposideros semoni
Hylacola pyrrhopygia parkeri Chestnut-rumped Heathwren (Mt Lofty Ranges) to Hylacola pyrrhopygia parkeri
Isoodon obesulus obesulus Southern Brown Bandicoot to Isoodon obesulus obesulus
Lagorchestes hirsutus unnamed subsp. Mala or Rufous Hare-wallaby to Lagorchestes hirsutus central Australian subsp.
Lasiorhinus krefftii Northern Hairy-nosed Wombat to Lasiorhinus krefftii
Lathamus discolor Swift Parrot to Lathamus discolor
Lepidochelys olivacea Pacific Ridley to Lepidochelys olivacea
Lerista allanae Allan’s Lerista to Lerista allanae
Lissotes latidens Broad-toothed Stag Beetle to Lissotes latidens
Litoria booroolongensis Booroolong Frog to Litoria booroolongensis
Litoria castanea Yellow-spotted Tree Frog to Litoria castanea
Litoria nannotis Waterfall Frog to Litoria nannotis
Litoria rheocola Common Mistfrog to Litoria rheocola
Litoria spenceri Spotted Tree Frog to Litoria spenceri
Maccullochella ikei Clarence River Cod to Maccullochella ikei
Maccullochella macquariensis Trout Cod to Maccullochella macquariensis
Maccullochella mariensis Mary River Cod to Maccullochella mariensis
Macquaria australasica Macquarie Perch to Macquaria australasica
Macronectes giganteus Southern Giant-Petrel to Macronectes giganteus
Manorina melanotis Black-eared Miner to Manorina melanotis
Melanodryas cucullata melvillensis Hooded Robin (Tiwi Islands) to Melanodryas cucullata melvillensis
Melanotaenia eachamensis Lake Eacham Rainbowfish to Melanotaenia eachamensis
Melomys rubicola Bramble Cay Melomys to Melomys rubicola
Mesodontrachia fitzroyana a land snail to Mesodontrachia fitzroyana
Mixophyes fleayi Fleay’s Frog to Mixophyes fleayi
Mixophyes iteratus Southern Barred Frog to Mixophyes iteratus
Nannoperca oxleyana Oxleyan Pygmy Perch to Nannoperca oxleyana
Neochmia ruficauda ruficauda Star Finch (eastern subspecies) to Neochmia ruficauda ruficauda
Ninox novaeseelandiae undulata Norfolk Island Boobook Owl to Ninox novaeseelandiae undulata
Notoryctes caurinus Karkarratul (Northern Marsupial Mole) to Notoryctes caurinus
Notoryctes typhlops Yitjarritjarri (Southern Marsupial Mole) to Notoryctes typhlops
Onychogalea fraenata Bridled Nailtail Wallaby to Onychogalea fraenata
Papasula abbotti Abbott’s Booby to Papasula abbotti
Paragalaxias mesotes Arthurs Paragalaxias to Paragalaxias mesotes
Parantechinus apicalis Dibbler to Parantechinus apicalis
Pardalotus quadragintus Forty-spotted Pardalote to Pardalotus quadragintus
Perameles bougainville bougainville Western Barred Bandicoot (Shark Bay) to Perameles bougainville bougainville
Perameles gunnii unnamed subsp. Eastern Barred Bandicoot (mainland) to Perameles gunnii Victorian subsp.
Petaurus gracilis Mahogany Glider to Petaurus gracilis
Petrogale persephone Proserpine Rock-wallaby to Petrogale persephone
Pezoporus occidentalis Night Parrot to Pezoporus occidentalis
Phascogale calura Red-tailed Phascogale to Phascogale calura
Philoria frosti Baw Baw Frog to Philoria frosti
Placostylus bivaricosus Lord Howe Flax Snail to Placostylus bivaricosus
Poephila cincta cincta Black-throated Finch (southern) to Poephila cincta cincta
Potorous longipes Long-footed Potoroo to Potorous longipes
Psephotus chrysopterygius Golden-shouldered Parrot to Psephotus chrysopterygius
Pseudomys fumeus Konoom or Smoky Mouse to Pseudomys fumeus
Pseudomys oralis Hastings River Mouse to Pseudomys oralis
Psophodes nigrogularis nigrogularis Western Whipbird (western heath subspecies) to Psophodes nigrogularis nigrogularis
Pterodroma leucoptera leucoptera Gould’s Petrel to Pterodroma leucoptera leucoptera
Rhinolophus philippinensis (large form) Greater Large-eared Horseshoe Bat to Rhinolophus philippinensis (large form)
Rostratula australis Australian Painted Snipe to Rostratula australis
Sarcophilus harrisii Tasmanian Devil to Sarcophilus harrisii
Scaturiginichthys vermeilipinnis Red-finned Blue-eye to Scaturiginichthys vermeilipinnis
Semotrachia euzyga a land snail to Semotrachia euzyga
Sinumelon bednalli a land snail to Sinumelon bednalli
Sminthopsis aitkeni Kangaroo Island Dunnart to Sminthopsis aitkeni
Sminthopsis douglasi Julia Creek Dunnart to Sminthopsis douglasi
Sminthopsis psammophila Sandhill Dunnart to Sminthopsis psammophila
Spicospina flammocaerulea Sunset Frog to Spicospina flammocaerulea
Sterna vittata bethunei Antarctic Tern (New Zealand subspecies) to Sterna vittata bethunei
Stipiturus malachurus intermedius Mount Lofty Southern Emu-wren to Stipiturus malachurus intermedius
Stipiturus mallee Mallee Emu-wren to Stipiturus mallee
Taudactylus eungellensis Eungella Day Frog to Taudactylus eungellensis
Taudactylus rheophilus Tinkling Frog to Taudactylus rheophilus
Thalassarche chrysostoma Grey-headed Albatross to Thalassarche chrysostoma
Thalassarche eremita Chatham Albatross to Thalassarche eremita
Tiliqua adelaidensis Adelaide Blue-tongue Lizard to Tiliqua adelaidensis
Turdus poliocephalus erythropleurus Island Thrush (Christmas Island) to Turdus poliocephalus erythropleurus
Turnix olivii Buff-breasted Button-quail to Turnix olivii
Tympanocryptis pinguicolla Grassland Earless Dragon to Tympanocryptis pinguicolla
Tyto novaehollandiae melvillensis Masked Owl (Tiwi Islands) to Tyto novaehollandiae melvillensis
Zearaja maugeana Maugean Skate, Port Davey Skate to Zearaja maugeana
Zyzomys palatalis Carpentarian Rock-rat to Zyzomys palatalis
Zyzomys pedunculatus Central Rock-rat to Zyzomys pedunculatus
 
c) species in the vulrerable category:
 
Amytornis modestus Thick-billed Grasswren (eastern subspecies) to Amytornis modestus
Anomalopus mackayi Long-legged Worm-skink to Anomalopus mackayi
Anous tenuirostris melanops Lesser Noddy to Anous tenuirostris melanops
Aprasia parapulchella Pink-tailed Worm-lizard to Aprasia parapulchella
Aprasia pseudopulchella Flinders Ranges Worm-lizard to Aprasia pseudopulchella
Aprasia rostrata rostrata Hermite Island Worm-lizard to Aprasia rostrata rostrata
Arctocephalus tropicalis Subantarctic Fur Seal to Arctocephalus tropicalis
Astacopsis gouldi Tasmanian Giant Freshwater Crayfish to Astacopsis gouldi
Atrichornis clamosus Noisy Scrub-bird to Atrichornis clamosus
Balaenoptera borealis Sei Whale to Balaenoptera borealis
Balaenoptera physalus Fin Whale tio Balaenoptera physalus
Bettongia lesueur lesueur Boodie or Burrowing Bettong (Shark Bay) to Bettongia lesueur lesueur
Bettongia lesueur unnamed subsp.Boodie or Burrowing Bettong (Barrow and Boodie Islands) to Bettongia lesueur Barrow and Boodie Islands subsp.
Cacatua pastinator pastinator Western Long-billed Corella (southern subspecies) to Cacatua pastinator pastinator
Calyptorhynchus baudinii Baudin’s Black Cockatoo to Calyptorhynchus baudinii
Carcharias taurus west coast population Grey Nurse Shark west coast population to Carcharias taurus west coast population
Carcharodon carcharias Great White Shark to Carcharodon carcharias
Cereopsis novaehollandiae grisea Recherche Cape Barren Goose to Cereopsis novaehollandiae grisea
Chalinolobus dwyeri Large-eared Pied Bat to Chalinolobus dwyeri
Chelonia mydas Green Turtle to Chelonia mydas
Chlamydogobius squamigenus Edgbaston Goby to Chlamydogobius squamigenus
Christinus guentheri Lord Howe Island Gecko to Christinus guentheri
Coeranoscincus reticulatus Three-toed Snake-tooth Skink to Coeranoscincus reticulatus
Conilurus penicillatus Brush-tailed Rabbit-rat to Conilurus penicillatus
Conospermum hookeri (Tasmanian Smoke-bush) to Conospermum hookeri
Ctenophorus yinnietharra Yinnietharra Rock-dragon to Ctenophorus yinnietharra
Ctenotus angusticeps Airlie Island Ctenotus to Ctenotus angusticeps
Ctenotus lancelini Lancelin Island Skink to Ctenotus lancelini
Ctenotus zastictus Hamelin Ctenotus to Ctenotus zastictus
Dasycercus cristicauda Mulgara to Dasycercus cristicauda
Dasyornis longirostris Western Bristlebird to Dasyornis longirostris
Dasyuroides byrnei Kowari to Dasyuroides byrnei
Dasyurus geoffroii Chuditch to Dasyurus geoffroii
Dasyurus maculatus maculatus (Tasmanian population) Spot-tailed Quoll, Spotted-tailed Quoll, Tiger Quoll (Tasmanian population) to Dasyurus maculatus maculatus (Tasmanian population)
Delma impar Striped Legless Lizard to Delma impar
Delma mitella Legless Lizard to Delma mitella
Delma torquata Collared Delma to Delma torquata
Denisonia maculata Ornamental Snake to Denisonia maculata
Diomedea epomophora epomophora Southern Royal Albatross to Diomedea epomophora epomophora
Diomedea exulans antipodensis Antipodean Albatross to Diomedea exulans antipodensis
Diomedea exulans gibsoni Gibson’s Albatross to Diomedea exulans gibsoni
Diomedea exulans Wandering Albatross to Diomedea exulans
Egernia rugosa Yakka Skink to Egernia rugosa
Egernia stokesii aethiops Baudin Island Spiny-tailed Skink to Egernia stokesii aethiops
Engaeus orramakunna Mt Arthur Burrowing Crayfish to Engaeus orramakunna
Engaeus yabbimunna Burnie Burrowing Crayfish to Engaeus yabbimunna
Eretmochelys imbricata Hawksbill Turtle to Eretmochelys imbricata
Erythrotriorchis radiatus Red Goshawk to Erythrotriorchis radiatus
Falcunculus frontatus whitei Crested Shrike-tit (northern subspecies) to Falcunculus frontatus whitei
Fregata andrewsi Christmas Island Frigatebird to Fregata andrewsi
Fregetta grallaria grallaria White-bellied Storm-petrel (Australasian subspecies) to Fregetta grallaria grallaria
Furina dunmalli Dunmall’s Snake to Furina dunmalli
Galaxias parvus Swamp Galaxias to Galaxias parvus
Galaxias tanycephalus Saddled Galaxias to Galaxias tanycephalus
Galaxiella pusilla Dwarf Galaxias to Galaxiella pusilla
Gallirallus sylvestris Lord Howe Woodhen to Gallirallus sylvestris
Geocrinia vitellina Orange-bellied Frog to Geocrinia vitellina
Geophaps scripta scripta Squatter Pigeon (southern subspecies) to Geophaps scripta scripta
Geophaps smithii blaauwi Partridge Pigeon (western subspecies) to Geophaps smithii blaauwi
Geophaps smithii smithii Partridge Pigeon (eastern subspecies) to Geophaps smithii smithii
Halobaena caerulea Blue Petrel to Halobaena caerulea
Heleioporus australiacus Giant Burrowing Frog to Heleioporus australiacus
Hoplocephalus bungaroides Broad-headed Snake to Hoplocephalus bungaroides
Isoodon auratus auratus Golden Bandicoot (mainland) to Isoodon auratus auratus
Isoodon auratus barrowensis Golden Bandicoot (Barrow Island) to Isoodon auratus barrowensis
Isoodon obesulus nauticus Southern Brown Bandicoot (Nuyts Archipelago) to Isoodon obesulus nauticus
Kermadec Petrel (western subspecies) to Pterodroma neglecta neglecta
Lagorchestes conspicillatus conspicillatus Spectacled Hare-wallaby (Barrow Island) to Lagorchestes conspicillatus conspicillatus
Lagorchestes hirsutus bernieri Rufous Hare-wallaby (Bernier Island) to Lagorchestes hirsutus bernieri
Lagorchestes hirsutus dorreae Rufous Hare-wallaby (Dorre Island) to Lagorchestes hirsutus dorreae
Lagostrophus fasciatus fasciatus Banded Hare-wallaby or Marnine or Munning to Lagostrophus fasciatus fasciatus
Leipoa ocellata Malleefowl to Leipoa ocellata
Lepidium ginninderrense (Ginninderra Peppercress) to Lepidium ginninderrense
Leporillus conditor Wopilkara or Greater Stick-nest Rat to Leporillus conditor
Lerista vittata Mount Cooper Striped Lerista to Lerista vittata
Leucocarbo atriceps nivalis Heard Shag to Leucocarbo atriceps nivalis
Leucocarbo atriceps purpurascens Macquarie Shag to Leucocarbo atriceps purpurascens
Liasis olivaceus barroni Olive Python (Pilbara subspecies) to Liasis olivaceus barroni
Litoria aurea Green and Golden Bell Frog to Litoria aurea
Litoria littlejohni Littlejohn’s Tree Frog to Litoria littlejohni
Litoria olongburensis Wallum Sedge Frog to Litoria olongburensis
Litoria piperata Peppered Tree Frog to Litoria piperata
Litoria raniformis Southern Bell Frog to Litoria raniformis
Litoria verreauxii alpina Alpine Tree Frog to Litoria verreauxii alpina
Maccullochella peelii Murray Cod, Cod, Goodoo to Maccullochella peelii
Macronectes halli Northern Giant-Petrel to Macronectes halli
Macropus robustus isabellinus Barrow Island Euro to Macropus robustus isabellinus
Macrotis lagotis Greater Bilby to Macrotis lagotis
Malurus coronatus coronatus Purple-crowned Fairy-wren (western subspecies) to Malurus coronatus coronatus
Malurus leucopterus edouardi Barrow Island Black-and-white Fairy-wren to Malurus leucopterus edouardi
Malurus leucopterus leucopterus Dirk Hartog Black-and-white Fairy-wren to Malurus leucopterus leucopterus
Megaptera novaeangliae Humpback Whale to Megaptera novaeangliae
Megascolides australis Giant Gippsland Earthworm to Megascolides australis
Mesembriomys macrurus Golden-backed Tree-rat to Mesembriomys macrurus
Milyeringa veritas Blind Gudgeon to Milyeringa veritas
Mirounga leonina Southern Elephant Seal toMirounga leonina
Mixophyes balbus Stuttering Frog to Mixophyes balbus
Mogurnda clivicola Flinders Range Gudgeon to Mogurnda clivicola
Myrmecobius fasciatus Numbat to Myrmecobius fasciatus
Nannatherina balstoni Balston’s Pygmy Perch to Nannatherina balstoni
Nannoperca obscura Yarra Pygmy Perch to Nannoperca obscura
Nannoperca variegata Ewens Pygmy Perch to Nannoperca variegata
Natator depressus Flatback Turtle to Natator depressus
Neoceratodus forsteri Australian Lungfish, Queensland Lungfish to Neoceratodus forsteri
Neochmia phaeton evangelinae Crimson Finch (white-bellied subspecies) to Neochmia phaeton evangelinae
Neophoca cinerea Australian Sea-lion to Neophoca cinerea
Ninox natalis Christmas Island Hawk-owl to Ninox natalis
Niveoscincus palfreymani Pedra Branca Skink to Niveoscincus palfreymani
Notechis scutatus ater Krefft’s Tiger Snake (Flinders Ranges, SA) to Notechis scutatus ater
Notomys aquilo Northern Hopping-mouse to Notomys aquilo
Notomys fuscus Wilkinti or Dusky Hopping-mouse to Notomys fuscus
Nyctophilus corbeni Eastern Long-eared Bat to Nyctophilus corbeni
Oligosoma lichenigera Lord Howe Island Skink to Oligosoma lichenigera
Ophidiocephalus taeniatus Bronzeback Snake-lizard to Ophidiocephalus taeniatus
Ophisternon candidum Blind Cave Eel Ophisternon candidum
Pachycephala pectoralis xanthoprocta Golden Whistler (Norfolk Island subspecies) to Pachycephala pectoralis xanthoprocta
Pachycephala rufogularis Red-lored Whistler to Pachycephala rufogularis
Pachyptila turtur subantarctica Fairy Prion (southern subspecies) toPachyptila turtur subantarctica
Paragalaxias dissimilis Shannon Paragalaxias to Paragalaxias dissimilis
Paragalaxias eleotroides Great Lake Paragalaxias to Paragalaxias eleotroides
Paralucia spinifera Bathurst Copper Butterfly to Paralucia spinifera
Pedionomus torquatus Plains-wanderer to Pedionomus torquatus
Perameles gunnii gunnii Eastern Barred Bandicoot (Tasmania) to Perameles gunnii gunnii
Petaurus australis unnamed subsp. Fluffy Glider or Yellow-bellied Glider (Wet Tropics) to Petaurus australis Wet Tropics subsp.
Petrogale lateralis hacketti Recherche Rock-wallaby to Petrogale lateralis hacketti
Petrogale lateralis lateralis Black-flanked Rock-wallaby to Petrogale lateralis lateralis
Petrogale lateralis MacDonnell Ranges race Warru or Black-footed Rock-wallaby (MacDonnell Ranges race) to Petrogale lateralis MacDonnell Ranges race
Petrogale lateralis West Kimberley race Black-footed Rock-wallaby (West Kimberley race) to Petrogale lateralis West Kimberley race
Petrogale penicillata Brush-tailed Rock-wallaby to Petrogale penicillata
Petrogale xanthopus xanthopus Yellow-footed Rock-wallaby (South Australia and New South Wales) to Petrogale xanthopus xanthopus
Petroica multicolor multicolor Scarlet Robin (Norfolk Island subspecies) to Petroica multicolor multicolor
Phoebetria fusca Sooty Albatross to Phoebetria fusca
Polytelis alexandrae Alexandra’s Parrot to Polytelis alexandrae
Polytelis anthopeplus monarchoides Regent Parrot (eastern) to Polytelis anthopeplus monarchoides
Polytelis swainsonii Superb Parrot to Polytelis swainsonii
Potorous tridactylus tridactylus Long-nosed Potoroo (south-east mainland) to Potorous tridactylus tridactylus
Pristis zijsron Green Sawfish to Pristis zijsron
Prototroctes maraena Australian Grayling to Prototroctes maraena
Pseudantechinus mimulus Carpentarian Antechinus to Pseudantechinus mimulus
Pseudocheirus occidentalis Western Ringtail Possum to Pseudocheirus occidentalis
Pseudomugil mellis Honey Blue-eye to Pseudomugil mellis
Pseudomys australis Plains Rat to Pseudomys australis
Pseudomys fieldi Djoongari to Pseudomys fieldi
Pseudomys pilligaensis Pilliga Mouse to Pseudomys pilligaensis
Pseudomys shortridgei Pseudophryne covacevichae Magnificent Brood Frog to Pseudophryne covacevichae Dayang or Heath Rat to Pseudomys shortridgei
Psophodes nigrogularis leucogaster Western Whipbird (eastern subspecies) to Psophodes nigrogularis leucogaster
Pterodroma mollis Soft-plumaged Petrel to Pterodroma mollis
Pteropus conspicillatus Spectacled Flying-fox to Pteropus conspicillatus
Pteropus poliocephalus Grey-headed Flying-fox to Pteropus poliocephalus
Ramphotyphlops exocoeti Christmas Island Blind Snake to Ramphotyphlops exocoeti
Rheodytes leukops Fitzroy Tortoise to Rheodytes leukops
Rhincodon typus Whale shark to Rhincodon typus
Rhinonicteris aurantia (Pilbara form) Pilbara Leaf-nosed Bat to Rhinonicteris aurantia (Pilbara form)
Setonix brachyurus Quokka to Setonix brachyurus
Sminthopsis butleri Butler’s Dunnart to Sminthopsis butleri
Sterna vittata vittata Antarctic Tern (Indian and Atlantic Ocean subspecies) to Sterna vittata vittata
Stipiturus malachurus parimeda Eyre Peninsula Southern Emu-wren to Stipiturus malachurus parimeda
Strepera graculina crissalis Lord Howe Island Currawong to Strepera graculina crissalis
Thalassarche bulleri Buller’s Albatross to Thalassarche bulleri
Thalassarche carteri Indian Yellow-nosed Albatross to Thalassarche carteri
Thalassarche cauta cauta Shy Albatross to Thalassarche cauta cauta
Thalassarche cauta salvini Salvin’s Albatross to Thalassarche cauta salvini
Thalassarche cauta steadi White-capped Albatross to Thalassarche cauta steadi
Thalassarche melanophris Black-browed Albatross to Thalassarche melanophris
Thalassarche melanophris impavida Campbell Albatross to Thalassarche melanophris impavida
Turnix melanogaster Black-breasted Button-quail to Turnix melanogaster
Turnix varius scintillans Albrolhos Painted Button-quail to Turnix varius scintillans
Tyto novaehollandiae kimberli Masked owl (northern subspecies) to Tyto novaehollandiae kimberli
Uvidicolus sphyrurus Border Thick-tailed Gecko to Uvidicolus sphyrurus
Vombatus ursinus ursinus Common Wombat (Bass Strait) to Vombatus ursinus ursinus
Xeromys myoides False Water-rat to Xeromys myoides
Zyzomys maini Arnhem Rock-rat to Zyzomys maini
 
d) species in the conservation dependent category
 
Galeorhinus galeus School Shark to Galeorhinus galeus
Hoplostethus atlanticus Orange Roughy to Hoplostethus atlanticus
Rexea solandri (eastern Australian population) Gemfish to Rexea solandri (eastern Australian population)
 
e) species in the extinct in the wild category
 
Galaxias pedderensis Pedder Galaxias to Galaxias pedderensis
 
f) species in the extinct category
 
Aplonis fusca Norfolk Island Starling to Aplonis fusca
Bettongia gaimardi gaimardi Eastern Bettong (mainland) to Bettongia gaimardi gaimardi
Bettongia lesueur graii Boodie or Burrowing Bettong (inland) to Bettongia lesueur graii
Bettongia penicillata penicillata Brush-tailed Bettong (south-east mainland) to Bettongia penicillata penicillata
Caloprymnus campestris Desert Rat-kangaroo to Caloprymnus campestris
Chaeropus ecaudatus Pig-footed Bandicoot to Chaeropus ecaudatus
Columba vitiensis godmanae Lord Howe Pigeon to Columba vitiensis godmanae
Conilurus albipes White-footed Rabbit-rat to Conilurus albipes
Cyanoramphus novaezelandiae erythrotis Macquarie Island Parakeet to Cyanoramphus novaezelandiae erythrotis
Cyanoramphus novaezelandiae subflavescens Lord Howe Parakeet to Cyanoramphus novaezelandiae subflavescens
Dasyornis broadbenti litoralis Rufous Bristlebird (western) to Dasyornis broadbenti litoralis
Dromaius ater King Island Emu to Dromaius ater
Dromaius baudinianus Kangaroo Island Emu to Dromaius baudinianus
Dromaius novaehollandiae diemenensis Emu (Tasmanian subspecies) to Dromaius novaehollandiae diemenensis
Gallirallus philippensis macquariensis Macquarie Island Rail to Gallirallus philippensis macquariensis
Gerygone insularis Lord Howe Warbler to Gerygone insularis
Hemiphaga novaeseelandiae spadicea New Zealand Pigeon (Norfolk Island race) to Hemiphaga novaeseelandiae spadicea
Lagorchestes asomatus Central Hare-wallaby to Lagorchestes asomatus
 
Lagorchestes hirsutus hirsutus Rufous Hare-wallaby (south-west mainland) to Lagorchestes hirsutus hirsutus
Lagorchestes leporides Eastern Hare-wallaby to Lagorchestes leporides
Lagostrophus fasciatus albipilis Banded Hare-wallaby (mainland) to Lagostrophus fasciatus albipilis
Lalage leucopyga leucopyga Norfolk Island Long-tailed Triller to Lalage leucopyga leucopyga
Leporillus apicalis Lesser Stick-nest Rat to Leporillus apicalis
Lewinia pectoralis clelendi Lewin’s Water Rail (western race) to Lewinia pectoralis clelendi
Macropus eugenii eugenii Tammar Wallaby (South Australia) to Macropus eugenii eugenii
Macropus greyi Toolache Wallaby to Macropus greyi
Macrotis leucura Lesser Bilby to Macrotis leucura
Nestor productus Norfolk Island Kaka to Nestor productus
Ninox novaeseelandiae albaria Lord Howe Boobook Owl to Ninox novaeseelandiae albaria
Notomys amplus Short-tailed Hopping-mouse to Notomys amplus
Notomys longicaudatus Long-tailed Hopping-mouse to Notomys longicaudatus
Notomys macrotis Big-eared Hopping-mouse to Notomys macrotis
Notomys mordax Darling Downs Hopping-mouse to Notomys mordax
Nyctophilus howensis Lord Howe Long-eared Bat to Nyctophilus howensis
Onychogalea lunata Crescent Nailtail Wallaby to Onychogalea lunata
Perameles bougainville fasciata Western Barred Bandicoot (mainland) to Perameles bougainville fasciata
Perameles eremiana Desert Bandicoot to Perameles eremiana
Porphyrio albus White Gallinule to Porphyrio albus
Potorous platyops Broad-faced Potoroo to Potorous platyops
Psephotus pulcherrimus Paradise Parrot to Psephotus pulcherrimus
Pseudomys gouldii Gould’s Mouse to Pseudomys gouldii
Rattus macleari Christmas Island Rat to Rattus macleari
Rattus nativitatis Christmas Island Rat to Rattus nativitatis
Rheobatrachus silus Gastric-brooding Frog to Rheobatrachus silus
Rheobatrachus vitellinus Eungella Gastric-brooding Frog to Rheobatrachus vitellinus
Rhipidura fuliginosa cervina Lord Howe Fantail to Rhipidura fuliginosa cervina
Taudactylus acutirostris Sharp-snouted Day Frog to Taudactylus acutirostris
Taudactylus diurnus Southern Day Frog to Taudactylus diurnus
Thylacinus cynocephalus Thylacine to Thylacinus cynocephalus
Turdus poliocephalus poliocephalus Norfolk Island Thrush to Turdus poliocephalus poliocephalus
Turdus poliocephalus vinitinctus Lord Howe Vinous-tinted Thrush to Turdus poliocephalus vinitinctus
Zosterops albogularis Norfolk Island Silvereye to Zosterops albogularis
Zosterops strenuus Robust White-eye to Zosterops strenuus
 
 
 
Geoff Richardson
………………………………………………………………………………….
Delegate for the Minister for the Environment
 
 
Dated …5th …… March…….2015........
 
Read Entire Law on www.comlaw.gov.au