Council Decision 2005/592/CFSP of 29 July 2005 implementing Common Position 2004/161/CFSP renewing restrictive measures against Zimbabwe


Published: 2005-07-29

Subscribe to a Global-Regulation Premium Membership Today!

Key Benefits:

Subscribe Now for only USD$20 per month, or Get a Day Pass for only USD$4.99.
L_2005200EN.01009801.xml

30.7.2005   

EN

Official Journal of the European Union

L 200/98

COUNCIL DECISION 2005/592/CFSP
of 29 July 2005
implementing Common Position 2004/161/CFSP renewing restrictive measures against Zimbabwe
THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,
Having regard to Common Position 2004/161/CFSP (1) and in particular Article 6 thereof, in conjunction with Article 23(2) of the Treaty on European Union,
Whereas:

(1)

By Common Position 2004/161/CFSP the Council adopted measures, inter alia, to prevent the entry into, or transit through, the territories of Member States of individuals who engage in activities which seriously undermine democracy, respect for human rights and the rule of law in Zimbabwe and to freeze their funds and economic resources.

(2)

On 13 June 2005 the Council adopted Council Decision 2005/444/CFSP (2) implementing Common Position 2004/161/CFSP renewing restrictive measures against Zimbabwe following a government reshuffle.

(3)

The list of persons subject to the restrictive measures annexed to Common Position 2004/161/CFSP should be updated to incorporate those responsible for the current human rights violations known under the name ‘Operation Murambatsvina’ (forcible demolition and internal displacement),
HAS DECIDED AS FOLLOWS:
Article 1
The list of persons set out in the Annex to Common Position 2004/161/CFSP shall be replaced by the list set out in the Annex to this Decision.
Article 2
This Decision shall take effect on the date of its adoption.
Article 3
This Decision shall be published in the Official Journal of the European Union.

Done at Brussels, 29 July 2005.


For the Council


The President

J. STRAW




(1)  OJ L 50, 20.2.2004, p. 66.

(2)  OJ L 153, 16.6.2005, p. 37.

ANNEX
List of persons referred to in Articles 4 and 5 of Common Position 2004/161/CFSP

1.
Mugabe, Robert Gabriel
President, born 21.2.1924
2.
Bonyongwe, Happyton
Director-General Central Intelligence Organisation, born 6.11.1960
3.
Buka (a.k.a. Bhuka), Flora
Minister for Special Affairs responsible for Land and Resettlement Programmes (Former Minister of State in the Vice-President's Office and former Minister of State for the Land Reform Programme in the President's Office), born 25.2.1968
4.
Bvudzijena, Wayne
Assistant Police Commissioner, Police Spokesman
5.
Chapfika, David
Deputy Minister of Finance (former Deputy Minister of Finance and Economic Development), born 7.4.1957
6.
Charamba, George
Permanent Secretary Department for Information and Publicity, born 4.4.1963
7.
Charumbira, Fortune Zefanaya
Former Deputy Minister for Local Government, Public Works and National Housing, born 10.6.1962
8.
Chigudu, Tinaye
Provincial Governor: Manicaland
9.
Chigwedere, Aeneas Soko
Minister of Education, Sports and Culture, born 25.11.1939
10.
Chihota, Phineas
Deputy Minister for Industry and International Trade
11.
Chihuri, Augustine
Police Commissioner, born 10.3.1953
12.
Chimbudzi, Alice
ZANU (PF) Politburo Committee Member
13.
Chimutengwende, Chen
Minister of State for Public and Interactive Affairs (former Minister of Post and Telecommunications), born 28.8.1943
14.
Chinamasa, Patrick Anthony
Minister of Justice, Legal and Parliamentary Affairs, born 25.1.1947
15.
Chindori-Chininga, Edward Takaruza
Former Minister of Mines and Mining Development, born 14.3.1955
16.
Chipanga, Tongesai Shadreck
Former Deputy Minister of Home Affairs, born 10.10.1946
17.
Chitepo, Victoria
ZANU (PF) Politburo Committee Member, born 27.3.1928
18.
Chiwenga, Constantine
Commander Zimbabwe Defence Forces, General (former Army Commander, Lieutenant General), born 25.8.1956
19.
Chiweshe, George
Chairman, ZEC (Supreme Court Judge and Chairman of the controversial delimitation committee), born 4.6.1953
20.
Chiwewe, Willard
Provincial Governor: Masvingo (former Senior Secretary responsible for Special Affairs in the President's Office), born 19.3.1949
21.
Chombo, Ignatius Morgan Chininya
Minister of Local Government, Public Works and National Housing, born 1.8.1952
22.
Dabengwa, Dumiso
ZANU (PF) Politburo Senior Committee Member, born 1939
23.
Damasane, Abigail
Deputy Minister for Women's Affairs, Gender and Community Development
24.
Goche, Nicholas Tasunungurwa
Minister of Public Service, Labour and Social Welfare (former Minister of State for National Security in the President's Office), born 1.8.1946
25.
Gombe, G
Chairman, Electoral Supervisory Commission
26.
Gula-Ndebele, Sobuza
Former Chairman of Electoral Supervisory Commission
27.
Gumbo, Rugare Eleck Ngidi
Minister of Economic Development (former Minister of State for State Enterprises and Parastatals in the President's Office), born 8.3.1940
28.
Hove, Richard
ZANU (PF) Politburo Secretary for Economic Affairs, born 1935
29.
Hungwe, Josaya (a.k.a. Josiah) Dunira
Former Provincial Governor: Masvingo, born 7.11.1935
30.
Jokonya, Tichaona
Minister of Information and Publicity, born 27.12.1938
31.
Kangai, Kumbirai
ZANU (PF) Politburo Committee Member, born 17.2.1938
32.
Karimanzira, David Ishemunyoro Godi
Provincial Governor: Harare and ZANU (PF) Politburo Secretary for Finance, born 25.5.1947
33.
Kasukuwere, Saviour
Deputy Minister for Youth Development & Employment Creation and ZANU (PF) Politburo Deputy-Secretary for Youth Affairs, born 23.10.1970
34.
Kaukonde, Ray
Provincial Governor: Mashonaland East, born 4.3.1963
35.
Kuruneri, Christopher Tichaona
Former Minister of Finance and Economic Development, born 4.4.1949. NB currently in remand
36.
Langa, Andrew
Deputy Minister of Environment and Tourism and former Deputy Minister of Transport and Communications
37.
Lesabe, Thenjiwe V.
ZANU (PF) Politburo Secretary for Women's Affairs, born 1933
38.
Machaya, Jason (a.k.a. Jaison) Max Kokerai
Former Deputy Minister of Mines and Mining Development, born 13.6.1952
39.
Made, Joseph Mtakwese
Minister of Agriculture and Rural Development (former Minister of Lands, Agricultural and Rural Resettlement), born 21.11.1954
40.
Madzongwe, Edna (a.k.a. Edina)
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Production and Labour, born 11.7.1943
41.
Mahofa, Shuvai Ben
Former Deputy Minister for Youth Development, Gender and Employment Creation, born 4.4.1941
42.
Mahoso, Tafataona
Chair, Media Information Commission
43.
Makoni, Simbarashe
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary General for Economic Affairs (former Minister of Finance), born 22.3.1950
44.
Makwavarara, Sekesai
Acting Mayor of Harare (ZANU-PF)
45.
Malinga, Joshua
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Disabled and Disadvantaged, born 28.4.1944
46.
Mangwana, Paul Munyaradzi
Minister of State (former Minister of Public Service, Labour and Social Welfare), born 10.8.1961
47.
Manyika, Elliot Tapfumanei
Minister without Portfolio (former Minister of Youth Development, Gender and Employment Creation), born 30.7.1955
48.
Manyonda, Kenneth Vhundukai
Former Deputy Minister of Industry and International Trade, born 10.8.1934
49.
Marumahoko, Rueben
Deputy Minister for Home Affairs (former Deputy Minister of Energy and Power Development), born 4.4.1948
50.
Masawi, Eprahim Sango
Provincial Governor: Mashonaland Central
51.
Masuku, Angeline
Provincial Governor: Matabeleland South (ZANU (PF) Politburo Secretary for Disabled and Disadvantaged), born 14.10.1936
52.
Mathema, Cain
Provincial Governor: Bulawayo
53.
Mathuthu, Thokozile
Provincial Governor: Matabeleland North and ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Transport and Social Welfare
54.
Matiza, Joel Biggie
Deputy Minister for Rural Housing and Social Amenities, born 17.8.1960
55.
Matonga, Brighton
Deputy Minister for Information and Publicity, born 1969
56.
Matshalaga, Obert
Deputy Minister of Foreign Affairs
57.
Matshiya, Melusi (Mike)
Permanent Secretary, Ministry of Home Affairs
58.
Mbiriri, Partson
Permanent Secretary, Ministry of Local Government, Public Works and Urban Development
59.
Midzi, Amos Bernard (Mugenva)
Minister of Mines and Mining Development (former Minister of Energy and Power Development), born 4.7.1952
60.
Mnangagwa, Emmerson Dambudzo
Minister of Rural Housing and Social Amenities (former Speaker of Parliament), born 15.9.1946
61.
Mohadi, Kembo Campbell Dugishi
Minister of Home Affairs (former Deputy Minister of Local Government, Public Works and National Housing), born 15.11.1949
62.
Moyo, Jonathan
Former Minister of State for Information and Publicity in the President's Office, born 12.1.1957
63.
Moyo, July Gabarari
Former Minister of Energy and Power Development (former Minister of Public Service, Labour and Social Welfare), born 7.5.1950
64.
Moyo, Simon Khaya
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Legal Affairs, born 1945. NB Ambassador to South Africa
65.
Mpofu, Obert Moses
Minister for Industry and International Trade (former Provincial Governor: Matabeleland North) (ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for National Security), born 12.10.1951
66.
Msika, Joseph W.
Vice-President, born 6.12.1923
67.
Msipa, Cephas George
Provincial Governor: Midlands, born 7.7.1931
68.
Muchena, Olivia Nyembesi (a.k.a. Nyembezi)
Minister of State for Science and Technology in the President's Office (former Minister of State in Vice-President Msika's Office), born 18.8.1946
69.
Muchinguri, Oppah Chamu Zvipange
Minister for Women's Affairs, Gender and Community Development ZANU (PF) Politburo Secretary for Gender and Culture, born 14.12.1958
70.
Mudede, Tobaiwa (Tonneth)
Registrar General, born 22.12.1942
71.
Mudenge, Isack Stanilaus Gorerazvo
Minister of Higher Tertiary Education (former Minister of Foreign Affairs), born 17.12.1941
72.
Mugabe, Grace
Spouse of Robert Gabriel Mugabe, born 23.7.1965
73.
Mugabe, Sabina
ZANU (PF) Politburo Senior Committee Member, born 14.10.1934
74.
Muguti, Edwin
Deputy Minister for Health and Child Welfare, born 1965
75.
Mujuru, Joyce Teurai Ropa
Vice-President (former Minister of Water Resources and Infrastructural Development), born 15.4.1955
76.
Mujuru, Solomon T.R.
ZANU (PF) Politburo Senior Committee Member, born 1.5.1949
77.
Mumbengegwi, Samuel Creighton
Former Minister of Industry and International Trade, born 23.10.1942
78.
Mumbengegwi, Simbarashe
Minister of Foreign Affairs, born 20.7.1945
79.
Murerwa, Herbert Muchemwa
Minister of Finance (former Minister of Higher and Tertiary Education), born 31.7.1941
80.
Musariri, Munyaradzi
Assistant Police Commissioner
81.
Mushohwe, Christopher Chindoti
Minister of Transport and Communications (former Deputy Minister of Transport and Communications), born 6.2.1954
82.
Mutasa, Didymus Noel Edwin
Minister for National Security (former Minister of Special Affairs in the President's Office in charge of the Anti-Corruption and Anti-Monopolies Programme and former ZANU (PF) Politburo Secretary for External Relations), born 27.7.1935
83.
Mutezo, Munacho
Minister for Water Resources and Infrastructural Development
84.
Mutinhiri, Ambros (a.k.a. Ambrose)
Minister of Youth Development, Gender and Employment Creation, Retired Brigadier
85.
Mutiwekuziva, Kenneth Kaparadza
Deputy Minister of Small and Medium Enterprises Development and Employment Creation, (former Deputy Minister of Small and Medium Enterprises Development, born 27.5.1948
86.
Muzenda, Tsitsi V.
ZANU (PF) Politburo Senior Committee Member, born 28.10.1922
87.
Muzonzini, Elisha
Brigadier (former Director-General Central Intelligence Organisation), born 24.6.1957
88.
Ncube, Abedinico
Deputy Minister of Public Service, Labour and Social Welfare (former Deputy Minister of Foreign Affairs), born 13.10.1954
89.
Ndlovu, Naison K.
ZANU (PF) Politburo Secretary for Production and Labour, born 22.10.1930
90.
Ndlovu, Richard
ZANU (PF) Politburo Deputy Commissariat, born 20.6.1942
91.
Ndlovu, Sikhanyiso
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Commissariat, born 20.9.1949
92.
Nguni, Sylvester
Deputy Minister for Agriculture, born 4.8.1955
93.
Nhema, Francis
Minister of Environment and Tourism, born 17.4.1959
94.
Nkomo, John Landa
Speaker of Parliament (former Minister of Special Affairs in the President's Office), born 22.8.1934
95.
Nyambuya, Michael Reuben
Minister for Energy and Power Development (former Lieutenant General, Provincial Governor: Manicaland), born 23.7.1955
96.
Nyanhongo, Magadzire Hubert
Deputy Minister of Transport and Communications
97.
Nyathi, George
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary of Science and Technology
98.
Nyoni, Sithembiso Gile Glad
Minister of Small and Medium Enterprises Development and Employment Creation (former Minister of Small and Medium Enterprises Development), born 20.9.1949
99.
Parirenyatwa, David Pagwese
Minister of Health and Child Welfare (former Deputy Minister), born 2.8.1950
100.
Patel, Khantibhal
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Finance, born 28.10.1928
101.
Pote, Selina M.
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Gender and Culture
102.
Rusere, Tino
Deputy Minister for Mines and Mining Development (former Deputy Minister for Water Resources and Infrastructural Development), born 10.5.1945
103.
Sakabuya, Morris
Deputy Minister for Local Government, Public Works and Urban Development
104.
Sakupwanya, Stanley
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Health and Child Welfare
105.
Samkange, Nelson Tapera Crispen
Provincial Governor: Mashonaland West
106.
Sandi ou Sachi, E. (?)
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Women's Affairs
107.
Savanhu, Tendai
ZANU (PF) Deputy Secretary for Transport and Social Welfare, born 21.3.1968
108.
Sekeramayi, Sydney (a.k.a. Sidney) Tigere
Minister of Defence, born 30.3.1944
109.
Sekeremayi, Lovemore
Chief Elections Officer
110.
Shamu, Webster
Minister of State for Policy Implementation (former Minister of State for Policy Implementation in the President's Office), born 6.6.1945
111.
Shamuyarira, Nathan Marwirakuwa
ZANU (PF) Politburo Secretary for Information and Publicity, born 29.9.1928
112.
Shiri, Perence
Air Marshal (Air Force), born 1.11.1955
113.
Shumba, Isaiah Masvayamwando
Deputy Minister of Education, Sports and Culture, born 3.1.1949
114.
Sibanda, Jabulani
Former Chair, National War Veterans Association, born 31.12.1970
115.
Sibanda, Misheck Julius Mpande
Cabinet Secretary (successor to No.122 Charles Utete), born 3.5.1949
116.
Sibanda, Phillip Valerio (a.k.a. Valentine)
Commander Zimbabwe National Army, Lieutenant General, born 25.8.1956
117.
Sikosana, Absolom
ZANU (PF) Politburo Secretary for Youth Affairs
118.
Stamps, Timothy
Health Advisor in the Office of the President, born 15.10.1936
119.
Tawengwa, Solomon Chirume
ZANU (PF) Politburo Deputy Secretary for Finance, born 15.6.1940
120.
Tungamirai, Josiah T.
Minister of State for Indigenisation and Empowerment, Retired Air Marshall (former ZANU (PF) Politburo Secretary for Empowerment and Indigenisation), born 8.10.1948
121.
Udenge, Samuel
Deputy Minister of Economic Development
122.
Utete, Charles
Chairman of the Presidential Land Review Committee (former Cabinet Secretary), born 30.10.1938
123.
Veterai, Edmore
Senior Assistant Police Commissioner, Officer Commanding Harare
124.
Zimonte, Paradzai
Prisons Director, born 4.3.1947
125.
Zhuwao, Patrick
Deputy Minister for Science and Technology (NB Mugabe's nephew)
126.
Zvinavashe, Vitalis
Retired General (former Chief of Defence Staff), born 27.9.1943